Obviněný soudce Elischer účinkoval v TV Barrandov. ‚Šlo o uměleckou činnost,‘ tvrdí

Trestně stíhaný soudce Vrchního soudu v Praze Ivan Elischer se navzdory tomu, že nesmí soudit, nenudí. Objevil se v pořadu TV Barrandov Nebezpečné vztahy. Nevystupoval ale pod svým jménem. Hrál padesátiletého podnikatele nakaženého HIV. Prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová serveru iDnes.cz řekla, že by podle ní v podobném pořadu vystupovat neměl.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudce Ivan Elischer v pořadu TV Barrandov Nebezpečné vztahy

Soudce Ivan Elischner (druhý zleva) | Foto: Reprofoto | Zdroj: TV Barrandov

„Vzhledem k tomu, že nemohu vykonávat svou profesi, věnuji se všemu, co mi zákon umožňuje. Nelze být bez činnosti a jen přihlížet nespravedlnosti kolem,“ sdělil iDnes.cz Ivan Elischer.

Soudce Elischer: Peníze jsem nikdy nepřevzal, Hung mi vozil jen čerstvé ovoce z Vietnamu

Číst článek

Obviněný soudce vystupoval v pořadu TV Barrandov Nebezpečné vztahy, kde představoval padesátiletého podnikatele Romana, který se svému synovi svěřuje, že se nakazil HIV.

„Když jsme se vrátili, byl jsem náhodou u svého doktora a ten zjistil, že jsem nakažený virem HIV.“ –  „Cože?“ reaguje zděšeně mladík.

V barrandovském pořadu účinkují převážně komparzisté, nebo málo známí herci, kteří odříkávají text podle scénáře. Podle iDnes.cz se honorář může pohybovat kolem tří tisíc korun.

Nesmí soudit devět měsíců

Elischer nesmí soudit devět měsíců. V březnu ho dočasně kvůli trestnímu stíhání zbavil funkce tehdejší ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Stíhaný soudce Elischer podává ústavní stížnost, vadí mu odposlechy i zabavení dokumentů o hlasování

Číst článek

Zákon o soudech a soudcích uvádí, že soudci mohou vedle svého povolání vykonávat také výdělečnou činnost vědeckou, pedagogickou, literární, publicistickou a uměleckou. Do poslední uvedené oblasti řadí Elischer svoje účinkování v Nebezpečných vztazích.

„Pokud jde o honorář, jde vždy o náhradu za ztrátu času a cestovní výdaje,“ sdělil Elischer.

Odlišný názor na účinkování soudců v pořadu, jakým jsou Nebezpečné vztahy, má prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová. „Jsem přesvědčená, že pořad typu „reality show“ (včetně těch inscenovaných) nedává prostor pro vyjádření případných uměleckých ambicí soudce, a proto by zde neměl vystupovat, v jakékoliv roli,“ sdělila Zemanová.

Elischerovi hrozí až 12 let vězení za zneužití pravomoci úřední osoby, úplatkářství a neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací.

Podle detektivů elitní soudce za peníze manipuloval rozhodnutími o případech týkajících se drogové kriminality Vietnamců. Spojkou do jejich komunity měl být další obviněný Nguyen Quoc Hung. Právě on podle detektivů úplatky domlouval.

pj, ado Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme