Policie navrhla obžalovat Elischera kvůli údajné korupci. Stíhaný soudce požádal o přezkoumání postupu

Kriminalisté navrhli obžalovat Ivana Elischera, zjistil Radiožurnál. Soudce vrchního soudu v Praze čelí od loňského března obvinění, že v odvolacím řízení snižoval tresty Vietnamcům, kteří za to podle policie zaplatili. O návrhu policie teď bude rozhodovat Městské státní zastupitelství v Praze.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudce pražského vrchního soud Ivan Elischer | Zdroj: čt24

„Vyšetřování ve vámi dotazované věci bylo skončeno, spisový materiál s konečným návrhem byl předložen státnímu zástupci. Obsah konečného návrhu nebudeme v této chvíli blíže specifikovat. Po seznámení se s kompletním spisovým materiálem rozhodne státní zástupce o podání obžaloby nebo vyřízení věci jinak,“ potvrdil mluvčí žalobců Aleš Cimbala.

Elischer dlouhodobě obvinění odmítá. Radiožurnálu řekl, že ho návrh na obžalobu nepřekvapil. Zároveň ale podotkl, že neměl dost času si spis prostudovat a požádal státního zástupce o přezkoumání postupu policie.

Soudce Elischer: Peníze jsem nikdy nepřevzal, Hung mi vozil jen čerstvé ovoce z Vietnamu

Číst článek

„Policejní orgán mi umožnil studovat spis jen tři dny, což je zcela nedostatečná doba vzhledem k rozsahu spisu – včetně příloh 7500 stran – a vůbec jsem neměl možnost slyšet zachycené hovory či záznamy ze sledování mé kanceláře. Nemohl jsem tedy ani učinit kvalifikovaně návrhy na doplnění dokazování. Jen jsem požádal státního zástupce MSZ o přezkoumání postupu policejního orgánu, který mi již nepovolil další studování spisu,“ uvedl Elischer s tím, že vinu naprosto odmítá.

„Můj postoj k věci zůstal i po částečném seznámení se se spisovým materiálem neměnný. Vinu z korupčního jednání odmítám.“

Elischerovi hrozí až 12 let vězení za přijímání úplatků, zneužití pravomoci úřední osoby a nadržování obžalovaným, které soudil v drogových kauzách. Zprostředkovatelem korupce byl údajně Hung Quoc Nguyen, který je stále ve vazbě. Za soudcem dokonce chodil do jeho kanceláře na pražském vrchním soudu.

Úplatek a zfalšovaný podpis

Radiožurnál má obvinění k dispozici. Píše se v něm, že podle policie Elischer konzultoval s Hungem výši trestů pro obžalované Vietnamce. Vyšetřovatelé mají zdokumentováno několik případů. Zaznamenali například, že Elischerovi Hung dokonce slíbil milion korun, pokud čtyřem obžalovaným v odvolacím řízení sníží tresty. Což se podle policie skutečně nakonec stalo.

„A vy budete dělat ten tady toho? Ten má hodně peněz, ten má hodně peněz, ten má hodně peněz,“ ptá se podle odposlechů Hung Elischera. A lámanou češtinou pokračuje: „Pokud myslíte mu to snížil, tak on by vám milion korun.“

Obviněný Elischer s tím údajně souhlasil. „No, tak jo,“ říká podle odposlechů soudce s tím, že se podívá, kolik dostali.

Stíhaný soudce Elischer podává ústavní stížnost, vadí mu odposlechy i zabavení dokumentů o hlasování

Číst článek

Kromě toho policie Elischera obvinila také z toho, že si v jednom případě o úplatek sám řekl. Konkrétně šlo podle vyšetřovatelů o to, že se soudce Hunga aktivně doptával, zda je obžalovaná schopná zaplatit za zmírnění trestu.

„Obviněný JUDr. Ivan Elischer de facto lituje, že obžalované musí snížit trest odnětí svobody, aniž by za to mohl něco požadovat, zvláště když se jedná o výrazné snížení,“ uvádí policejní dokument.

Policie také popisuje případ, kdy soudce za jednoho Vietnamce dokonce sepsal doplněk odvolání, aby nebyl vyhoštěn. Požádal ho o to prý Hung, který byl tou dobou ve Vietnamu. Na dokumentu soudce podle policie zfalšoval podpis a odnesl ho do podatelny vrchního soudu.

„Pane Hungu, ten doplněk samozřejmě do podatelny mohu dát. Takže vytisknu, podepíšu a předám do podatelny? S pozdravem IE,“ napsal soudce podle policie Hungovi.

Miliony policie zatím nenašla

Policie má v případu k dispozici hlavně odposlechy, oba muži se také domlouvali přes e-mail. K obsahu nahrávek se Elischer ani Hung nechtěli vyjadřovat. Soudce ale Radiožurnálu naznačil, jakým směrem se bude ubírat jeho obhajoba. Řekl, že chce část odposlechů zpochybnit, podle něj byly nasazeny nezákonně.

Soudci v případu také nahrává to, že kriminalisté nemají jasně zadokumentované, že by Hung Elischerovi předával miliony, o kterých se píše v obvinění. Nepřišlo se ani na to, že by soudce měl někde „schované“ miliony nebo cenné papíry.

„V přípravném řízení jsem nevypovídal, protože nemám důvěru k policii ani ke státnímu zástupci. A to s ohledem na nezákonnosti, kterých se dopouští. Takže z tohoto důvodu skutek nemohu komentovat. Ale znovu opakuji, že u mě policie žádné takové peníze nenalezla a ani nemohla, protože jsem je nikdy nepřevzal,“ tvrdil nedávno Radiožurnálu soudce.

Z rozhodnutí ministra spravedlnosti Elischer dočasně nesmí soudit, a to až do pravomocného skončení trestního stíhání.

Markéta Chaloupská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme