'Ve vězení chodil do čtenářského kroužku, dělal referáty.' Přečtěte si, proč exsoudce Knotek nemusí za mříže

Odseděl si již 16 měsíců, ve vězení se choval vzorně a údajné úplatky bral již před dlouhou dobou, vysvětlil soud zásadní zmírnění trestu pro litoměřického soudce Josefa Knotka. Toho původně soudy poslaly na 5,5 roku do vězení, Nejvyšší soud ale verdikty zrušil a nařídil nové projednání případu. Na jeho závěru si Knotek vyslechl pouze podmíněný trest, musí také zaplatit pokutu 200 tisíc korun. Server iROZHLAS.cz publikuje kompletní rozsudek.

Jičín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Knotek u okresního soudu v Mělníku v roce 2007 | Zdroj: Profimedia

„Knotek již vykonal trest nepodmíněný v celkové délce přesahující 16 měsíců, do výkonu trestu nastoupil dobrovolně, s ohledem na hodnocení věznice soud tak dospěl k závěru, že již na něj není nezbytně nutné působit nepodmíněným trestem, přičemž přihlédl i k věku odsouzeného, k jeho aktuálnímu zdravotnímu stavu a nulovému riziku, že by výše uvedenou trestnou činnost mohl jako soudce opakovat, i riziko páchání další trestné činnosti z jeho strany soud hodnotí jako minimální,“ vysvětlil soudce Václav Hanousek.

Knotkovi nakonec dal trest tříletého vězení podmíněně odloženého na čtyři roky.

Mírnější tresty v úplatkářské kauze litoměřických soudců. Exsoudce Knotek odešel s podmínkou

Číst článek

O několik odstavců dále přitom popisuje, že Knotek se dopustil mimořádně závažné trestné činnosti, když s kolegy z litoměřického soudu ve třech případech za úplatky manipulovali s termíny hlavních líčení, zákazem řízení a ovlivňovali trestní řízení.

'Vytvořil korupční prostředí'

Podle kriminalistů převzal Knotek úplatek 30 tisíc korun, o něž se rozdělil se soudní zapisovatelkou Jiřinou Šindelářovou.

Svému tehdejšímu kolegovi, soudci Jaroslavu Jelínkovi, dal údajný úplatek láhev whisky. Všichni další aktéři vyvázli také s podmínkami. 

„Vytvořil u Okresního soudu v Litoměřicích korupční prostředí, čehož dostatečně využíval tím, že za snahu pomoci v souvislosti se soudními řízeními, si nechával buď slíbit, nebo přímo poskytnout finanční plnění,“ uvádí rozsudek.

Knotek podle něj porušil všechny zásady justice v demokratické společnosti - nezávislosti, neúplatnosti a nestrannosti - a ohrozil tak důvěru v ní.

Dnes již bývalý soudce si vyslechl pravomocný rozsudek, dokonce nastoupil do vězení, ale brzy se z něj zase vrátil domů. Nejvyšší soud verdikty zrušil, protože soudce v Knotkově kauze zapomněl v soudní síni vyhlásit část rozsudku, kterou však do písemného vyhotovení zapsal.

A odvolací soud, místo aby verdikt zrušil, nařídil pouze vyhlásit chybějící pasáž, což je podle zákona nepřípustné. Nejvyšší soud také podřízeným instancím vytkl špatnou právní kvalifikaci. (DETAILY ČTĚTE ZDE)

Manipulace za peníze

Knotek podle detektivů za peníze ovlivnil několik kauz. Ve třech případech šlo podle obžaloby o manipulaci s termíny hlavních líčení, v jedné věci o manipulaci se zákazem řízení a v další o ovlivnění trestního řízení. V jediném případě, kde měl figurovat i Jelínek, se například dostal na svobodu muž odsouzený na 6 let za leasingové podvody, který si polovinu trestu odseděl ve vazbě. Soudci údajně urychlili podmíněné propuštění a odsouzený do vězení nemusel nastoupit. Knotek za to podle spisu dostat třicet tisíc korun, Jelínek lahev whisky. Soudy o Knotkovi a spol. rozhodovaly nadvakrát, první verdikt jičínského Krajský soud v Hradci Králové zrušil a nařídil nové projednání kauzy.

'Za mřížemi se osvědčil'

Jak ale uvádí nový rozsudek, soudce se za mřížemi osvědčil. A to také nakonec přesvědčilo předsedu senátu, že ho již do vězení neposlal.

„Aktivně se zapojoval do úklidových činností na oddělení. Chování a vystupování měl na požadované úrovni, příkazy a pokyny zaměstnanců vězeňské služby plnil. Obžalovaný též plnil program zacházení, navštěvoval čtenářský kroužek, připravoval referáty," cituje verdikt zprávu vězeňské služby.

Knotek se podle něj k ostatním spoluvězňům se choval slušně a dvakrát dostal kázeňskou pochvalu za slušné chování. Co se týče výše pokuty, soudce si pohoršil. Původně musel zaplatit 150 tisíc korun, nově mu soud zvýšil částku na 200 tisíc.

Jistotu, že už se do vězení nevrátí, však Josef Knotek nemá. Státní zástupce Radim Dragoun se totiž proti verdiktu odvolal, protože podmínka se mu zdá jako přehnaně mírná, žádal pro něj pět let za mřížemi.

Poslední slovo tak bude mít Krajský soud v Hradci Králové.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme