Advokát Teryngel přiznal statisícový úplatek pro soudce Sováka, od soudu odešel s milionovou pokutou

Okresní soud v Berouně schválil dohodu o vině a trestu pro advokáta Jiřího Teryngela. Ten přiznal, že dal bývalému soudci Vrchního soudu v Praze Zdeňku Sovákovi úplatek ve výši sto tisíc korun. Ze soudní síně kvůli tomu odešel s milionovým finančním trestem. Verdikt je pravomocný. Informovala o tom Česká televize.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Teryngel u soudu (23. leden 2012) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Teryngelovu roli v kauze exsoudce Sováka popsal v březnu server Seznam Zprávy, který prostudoval protokol advokátovy výpovědi. Podle něj Sovák navštívil svého známého Teryngela u něj doma a vrátil se od něj s igelitovou taškou s penězi. Teryngel podle Seznam Zpráv původně uvedl, že si Sovák odvezl pouze zvěřinu, později připustil, že v tašce bylo i 100 tisíc korun.

Opisování, opilecká jízda i osvobozený prokurátor. ‚Působil lehkomyslně,‘ popisuje soudce Sováka exkolegyně

Číst článek

Podle serveru Teryngelova verze zní: obrátil se na něj muž, který byl nepravomocně odsouzen, a advokát vzhledem ke svým bohatým zkušenostem z trestního práva prý hned věděl, že rozsudek je špatný.

Odvolání měl řešit Vrchní soud v Praze, kde tehdy pracoval právě Sovák. „Teryngel policistům řekl, že ví, jak to někdy na soudech chodí – 90 procent lidí, jejichž kauzy se tam řeší, jsou skutečně vinni, a soudci mají někdy tendenci při odvolání potvrdit předchozí prvoinstanční trest,“ uvedly dále Seznam Zprávy.

Teryngel podle serveru při výslechu konaném počátkem března také řekl, že se Sovákem „tuto okoralost soudců“ mnohokrát probírali. „To byl důvod, proč jsem JUDr. Sováka požádal, aby toto odvolání někdo pečlivěji přečetl a nenechal to pouze na asistentovi soudce,“ nadiktoval advokát do protokolu.

Záležitost mě mrzí

Sovák nakonec podle policie nedokázal požadovanou službu zařídit a Teryngelovi peníze vrátil. „Důvodem, proč JUDr. Zdeněk Sovák vrátil převzaté plnění JUDr. Jiřímu Teryngelovi, byl jen jeho zájem na zachování a udržení dobrých vztahů a tím budoucí možné další spolupráce s ním,“ napsali podle serveru vyšetřovatelé do textu obvinění.

„Celá záležitost mě velmi mrzí, svého jednání lituji. A je mi líto, že jsem do této záležitosti zatáhl i svého dlouholetého kamaráda JUDr. Sováka,“ doplnil podle serveru Seznam Zprávy Teryngel. Policistům nicméně neřekl, v čí prospěch u soudce intervenoval, o jakou šlo kauzu a který soudce ji řešil. Ekonomický deník dříve uvedl, že podle detektivů byla věc zřejmě přidělena soudci Bohuslavu Horkému.

Teryngelovo počínání je jen jednou z částí Sovákova případu. Jak server iROZHLAS.cz informoval už dříve, soudce je stíhán za to, že nerozhodoval nezávisle, spravedlivě a nestranně. Podle vyšetřovatelů si tak počínal zejména kvůli slibům protiplnění od svého přítele, spoluobviněného podnikatele Milana Bíby. Policie řeší mimo jiné to, zda chtěl Sovák úplatek 50 milionů korun za mírnější trest pro stavební společnost Metrostav. Soudce trvá na tom, že úplatky nebral.

Vybrané texty ke kauze soudce Sováka:

sto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme