Soudce Elischer měl přijmout úplatek od vietnamské skupiny, kterou soudil. Zachytit ho měly odposlechy

Pro Radiožurnál uvedly dva důvěryhodné zdroje z justice, že soudce Ivan Elischer údajně přijal úplatek od vietnamské skupiny, kterou soudil v drogové kauze. Měly to zachytit odposlechy protidrogové centrály. Podle šéfa Vrchního soudu v Praze Jaroslava Bureše Městské státní zastupitelství žádá, aby soudce Ivan Elischer dočasně nesoudil.

Původní zpráva Praha (Aktualizováno: 19:50 13. 3. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jméno soudce Ivana Elischera v rozpisu případů v budově Vrchního soudu v Praze | Foto: Veronika Hlaváčová | Zdroj: Český rozhlas

O důvodech zatčení soudce Ivana Elischera se spekulovalo celý den. Vyšetřovatelé i dozorující státní zástupce nechali dotazy médií bez komentáře. Reportérka Radiožurnálu ale v úterý pozdě odpoledne zjistila základní kostru případu, kterou jí potvrdily dva nezávislé zdroje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda Vrchního soudu v Praze Jaroslav Bureš o případu soudce Ivana Elischera

„Já můžu říci jenom to, co mi sdělil městský státní zástupce, který tím splnil svou oznamovací povinnost podle zákona, tedy že byl ráno soudce Elischer zadržen a bylo mu sděleno obvinění z trestného činu zneužité pravomoci veřejné osoby, přijímání úplatku a nadržování. Jakým jednáním se toho dopustil, to nevím,“ řekl v úterý v podvečer ve vysílání Radiožurnálu šéf Vrchního soudu v Praze Jaroslav Bureš.

„Státní zástupce mě vyrozuměl, že dal ministru spravedlnosti, což je jeho právo, podnět k dočasnému zproštění výkonu funkce soudce. O takovém podnětu bych také uvažoval, ale považoval bych ho za zbytečný, když ho dává městský státní zástupce,“ uvedl Bureš.

Pelikán podnět zatím nedostal

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán z hnutí ANO Radiožurnálu v textové zprávě napsal, že podnět zatím oficiálně nedostal. „Zatím je to typově určitě vážné obvinění, protože přímo souvisí s prací soudce a s důvěryhodností soudu a soudce,“ uvedl ministr.

Ivana Elischera ráno zadržela Národní centrála proti organizovanému zločinu. Jeho kancelář prohledávali kriminalisté. Případ nechce zatím blíž komentovat ani Městské státní zastupitelství v Praze, které věc dozoruje.

Bureš dodal, že soudce je podezřelý z přijetí úplatku a z trestného činu nadržování.

Veronika Hlaváčová, Markéta Chaloupská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme