Výběrová komise navrhla Passera na nového soudce u Soudního dvora Evropské unie

Nástupcem soudce Jiřího Malenovského u Soudního dvora Evropské unie by se mohl stát Jan Passer, který v současnosti působí v Tribunálu Soudního dvora EU. Passera navrhla komise, ve které zasedali všichni předsedové vrcholných českých soudů, uvedla ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO).

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Passer je český soudce, který v současnosti působí v Tribunálu Soudního dvora EU.

Jan Passer je český soudce, který v současnosti působí v Tribunálu Soudního dvora EU. | Zdroj: Nejvyšší správní soud

Bývalý soudce českého Ústavního soudu Malenovský je soudcem Soudního dvora EU od května 2004. Letos v říjnu hodlá ve funkci skončit.

Loni na podzim proto vypsalo ministerstvo spravedlnosti výběrové řízení na Malenovského nástupce. „Komise, v níž zasedali všichni předsedové vrcholných soudů, vybrala Jana Passera. Byla tam jednotná shoda,“ řekla Benešová webu Info.cz.

Tribunál Soudního dvora Evropské unie jmenoval 14 soudců, jsou mezi nimi dva Češi

Číst článek

Passer působil v letech 2005 až 2016 jako soudce Nejvyššího správního soudu a byl i právním poradcem na ministerstvu spravedlnosti. Od září 2016 je soudcem Tribunálu Soudního dvora EU. Pokud se stane nástupcem Malenovského, vypíše ministerstvo podle Benešové na Passerovo místo v Tribunálu výběrové řízení.

Soudní dvůr EU sídlí v Lucemburku a ve spolupráci se soudy členských států dbá na jednotné provádění a výklad unijního práva. Soudci jsou jmenováni vzájemnou dohodou vlád členských států unie na dobu šesti let.

Pražský Vrchní soud nově povede Luboš Dörfl, prezident jej ve středu jmenuje na Pražském hradě

Číst článek

V rozhovoru Benešová rovněž potvrdila dřívější informace, že pokud se současný předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal stane novým ústavním soudcem, navrhne prezidentovi republiky na jeho místo současného prvního místopředsedu Mezinárodního trestního soudu (ICC) Roberta Fremra.

„Je to naprosto noblesní soudce, velice fundovaný, s evropskou praxí, jazykově vybavený. Neznám lepšího, kdo by justici rozuměl tak jako on,“ zdůvodnila svůj výběr Benešová.

Žádost o souhlas se jmenování Šámala ústavním soudcem předložil prezident Miloš Zeman Senátu krátce před loňskými Vánoci. Fremrovi vyprší mandát u Mezinárodního trestního soudu v Haagu příští rok v březnu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme