Soudce zakázal médiím nahrávat přelíčení s vítkovskými žháři

Pořizování zvukových záznamů z procesu s vítkovskými žháři dnešním dnem skončilo. Rozhodl o tom předseda trestního senátu Miloslav Studnička. Vyhověl tak námitkám obhájců, kteří postup médií kritizovali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před soudní síní | Foto: Andrea Čánová

Audionahrávky pořizuje Český rozhlas společně s Českou televizí a poskytují je ostatním médiím. Klíčové pasáže z přelíčení pak Český rozhlas vysílá ve zpravodajských relacích.

Předseda senátu přitom doslovně zakázal přímý přenos a nařídil justiční stráži, aby odpojila techniku. Viceprezident soudcovské unie Tomáš Motl potvrzuje, že pořizování zvukových záznamů upravuje zákon velmi liberálně.

„Obrazové nebo zvukové přenosy povoluje předseda senátu, výslovně o nich tedy rozhoduje. Ovšem pokud jde o pouhé zvukové záznamy, které by nebyly dále přenášeny, o nich předseda senátu nerozhoduje. Může je zakázat pouze v případě, že by jejich pořizování rušilo průběh jednání,“ řekl Tomáš Motl.

Zákaz pořizování zvukového záznamu z procesu kritizuje i Syndikát novinářů. „Soudce při zdůvodnění mluvil o přímém přenosu, který Český rozhlas nikdy nevysílal,“ uvedl předseda Syndikátu novinářů Adam Černý.

Ve skutečnosti šlo pouze o klíčové pasáže zařazované do zpravodajských relací.

„Vzhledem k vysoké nebezpečnosti trestného činu, který se v soudní síni projednává, je zcela zřejmý velký veřejný zájem na tom, aby společnost byla co nejvíce informována. Restrikce nejsou opodstatněné,“ dodal Adam Černý.

Andrea Čánová, Martin Knitl, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme