Obviněný soudce Sovák strávil na psychiatrii dva týdny. K výslechu půjde, vypovídat ale odmítá

Místo na policejním výslechu skončil v polovině července v péči psychiatrů. Teď už se ale bývalý soudce Vrchního soudu v Praze Zdeněk Sovák, který je obviněn z korupce, vrátil zpět do nájemního bytu na pražském Vyšehradě. „Pokoušeli se mě tam dát dohromady,“ popisuje pro server iROZHLAS.cz. Zároveň dodává, že další výzvy kriminalistů vyslyší a k výslechům půjde. Má to ale háček: nebude vypovídat.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudce Zdeněk Sovák čelí obvinění z korupce a zneužití pravomoci úřední osoby | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Je ráno 15. července a server iROZHLAS.cz publikuje rozhovor s bývalým soudcem Sovákem, který měl podle policie za peníze ohýbat rozsudky. Krátce nato mu kriminalisté přinesou pozvánku k výslechu, na ten už ale nedorazí.

Když Sovák čeká na svého syna, aby ho odvezl do sídla Národní centrály proti organizovanému zločinu, přichází zkrat, „střih“, jak sám říká, ze kterého se probírá až v nemocnici. Tak nyní popisuje měsíc staré události redakci.

Stíhaný soudce Sovák nedorazil k výslechu, skončil na psychiatrii

Číst článek

„Už jsem byl oblečený a počítal jsem s tím, že tam pojedeme. Syn mi líčil, že jsem ho nepoznával a reagoval jsem zmateně. Proto mě odvezl do nemocnice, líčí s tím, že výslechu se tím vyhnout nechtěl.

V nemocnici po kolapsu podle svých slov pobyl dva týdny. „Usilovně se mě tam pokoušeli dát dohromady, což se snad i povedlo, říká sedmdesátiletý Sovák, který už dříve popsal, že se obvinění a tříměsíční pobyt ve vazbě podepsaly na jeho psychickém zdraví.

„Mám sérii chorob, u kterých je překvapení, že mě ještě neoddělaly. Nemám moc veselý život. Proto se taky příliš nebojím nějaké budoucnosti, svěřil se v červenci v rozsáhlém rozhovoru.

Uvedl v něm také, že se těší na narození vnučky. Ta mezitím přišla na svět. „To mi moc pomohlo, říká teď obviněný.

Odmítnu vypovídat

Sovák sice tvrdí, že chce s policií spolupracovat, ale rovnou předeslal, že odmítne vypovídat.

KAUZA SOUDCE SOVÁKA

  • Korupční aféra úzce souvisí s druhou větví kauzy Davida Ratha, v níž je stíhán i stavební gigant Metrostav. Vazebně stíhaný soudce Zdeněk Sovák měl společně se svým známým Milanem Bíbou nabízet firmě Metrostav, že ovlivní rozsudek ve prospěch stavební firmy, a to za 50 milionů korun. „S nabídkou byla firma skutečně několikrát kontaktovaná a uvědomila o tom odpovědné orgány,“ řekl serveru iROZHLAS.cz mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostiha. Případ iROZHLAS.cz popsal ZDE.
  • Bíba a Sovák si měli podle policie říct o zálohu 1 a půl milionu korun. Peníze si Bíba nakonec převzal, pocházely ale od vyšetřovacího týmu.
  • Policie obvinila také podnikatele Gagika Tonyana, který měl Sovákovi doručit obraz v údajné hodnotě 125 tisíc korun. Soudce ho za to - podle policejního obvinění - pomohl letos v květnu zprostit obžaloby z vydírání. O připadu iROZHLAS.cz informoval ZDE.
  • Obvinění v kauze čelilo celkem pět lidí. Soudce Sováka, Tonyana poslal soud v pondělí do vazby. Kromě odsouzeného právníka Jiřího Teryngela stíhá i Bíbovu partnerku.

„Necítím se způsobilý vypovídat o něčem, co si vůbec nevybavuju. Dovolím si tedy využít svého zákonného práva odmítnout vypovídat,“ popisuje s tím, že na výslechy ale dorazí. „Nemám v plánu je absolvovat, ale půjdu na ně,“ vysvětluje Sovák.

‚Děda‘ s ‚Milďáskem‘

Obvinění stojí zčásti na odposleších, ve kterých soudce plánuje braní úplatků se svým údajným komplicem, o deset let mladším Milanem Bíbou. „Děda s „Milďáskem“, jak se podle policie oslovovali, měli požadovat padesátimilionový úplatek, za který pak měl Sovák zařídit mírnější rozsudek pro firmu Metrostav.

Stavebnímu gigantu udělil krajský soud tříletý zákaz účasti ve veřejných zakázkách a desetimilionovou pokutu za podíl v kauze kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Největší stavební firma v Česku se proti nepravomocnému rozsudku odvolala, a tak se její případ dostal na Vrchní soud v Praze, kde pracoval právě Sovák.

Ten v nahrávkách kauzu popisuje jako „mimořádnou příležitost, jak si uloupnout perníček.

Tady právě Sovákova paměť kolísá: na to, že někdy něco takového řekl, si prý nepamatuje. „Dozvídám se ty věci z usnesení o zahájení trestního stíhání, že jsem se měl někdy nějak chvástavě vyjádřit. Vůbec si na to ale nevzpomínám, tvrdí.

Invalidní důchodce Bíba se prý Sováka po propuštění z nemocnice pokoušel kontaktovat. „Chtěl se se mnou spojit přes obhájkyni jeho partnerky, paní (Charlotty) Mulénové. Ale to jsem zcela odmítl, říká Sovák.

Stíhané duo Sovák – Bíba podle dostupných informací zkoušelo vedle kauzy Rath II ovlivnit ještě další dvě trestní kauzy. V jedné z nich byl obviněný i vyhledávaný právník Jiří Teryngel. Berounský okresní soud mu schválil dohodu o vině a trestu, za úplatek pro Sováka dostal pokutu milion korun. Kvůli kauze se také rozhodl skončit s advokacií.

Vít Svoboda, Martin Štorkán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme