Soudci budou moci zveřejňovat jména mladistvých pachatelů

Soudci budou moci u zvlášť závažných trestných činů zveřejňovat jméno a podobu mladistvých pachatelů. Zatím to podle platných zákonů není možné. Se změnou počítá novela trestního řádu, kterou dnes schválil Senát. Norma tak poputuje k podpisu prezidentovi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

mříže

mříže | Foto: Ministerstvo vnitra ČR

Soudy by podle novely měly mít možnost rozhodnout, že v zájmu ochrany společnosti je nutné zveřejnit jméno i fotografii mladistvého odsouzence.

"Je to myšleno zejména na případy, kdy dochází k brutálnímu jednání mladistvých a kdy je potřeba chránit společnost před mladistvými pachateli," uvedl ministr spravedlnosti Pavel Němec (US-DEU).

V rámci presumpce neviny a ochrany dětí by ale i nadále platilo, že identita mladistvých pachatelů nesmí být zveřejněna v průběhu soudního řízení.

Do trestního řádu byla také dopsána nová pravidla týkající se eurozatykače, jak se na nich shodla Evropská unie. Českým soudům to umožní nařídit zadržení českých občanů v celé unii bez časového omezení. Stejná pravidla by se vztahovala i na vydávání cizinců do zemí EU.

Zatím se eurozatykač nevztahuje na trestné činy spáchané před jeho zavedením v listopadu 2004. Například z Irska se kvůli tomu nedaří dostat dva podezřelé z takzvaného Berdychova gangu, na který byli napojeni i policisté. V této kauze je zatím souzeno 36 lidí, kteří jsou obžalováni z vraždy, únosů podnikatelů a loupežných přepadení kamionů při fingovaných dopravních kontrolách.

I tato novinka nakonec dostala posvěcení Senátu, a to i přes výhrady, které k eurozatykači už od jeho zavedení má ODS. "Nicméně toto je o něčem jiném. Minimálně v Irsku je známý příběh dvou lidí, kteří se tady dopouštěli trestných činů a z legislativních důvodů nebylo možno požádat o jejich vydání, respektive Irsko je odmítlo vydat právě pro časový nesoulad," připomněl šéf ústavněprávního výboru Senátu Jaroslav Kubera z ODS.

Mezi země, které dosud odmítaly některé podezřelé Čechy vydávat, patří také Kypr, Nizozemsko, Španělsko, Británie, Lotyšsko, Polsko a Švédsko. Zatykač byl v EU zaveden jako reakce na teroristické útoky ve Spojených státech 11. září 2001. Má usnadnit pronásledování a trestání pachatelů zvlášť závažných trestných činů. Nahrazuje dosavadní těžkopádnou proceduru a umožňuje vydávání vlastních občanů k potrestání do ciziny.

Martin Hromádka, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme