Švýcarsko 0:2 Česko

Soudci chtějí samosprávu

Soudci zvažují založení soudcovské samosprávy, která by nebyla tolik závislá na exekutivních složkách státu. Důvodem je středečním rozhodnutím prezidenta Václava Kluse nejmenovat do funkcí soudců tři desítky čekatelů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Talár

Talár

Je jim totiž méně než třicet let a podle Klause jsou příliš mladí. Věkovou hranici stanovil soudcům zákon v roce 2003. Podle jeho přechodného ustanovení se ale omezení netýká právníků, kteří už byli justičními čekateli v době přijetí normy.

Předseda Krajského soudu v Hradci Králové Milan Bořek s rozhodnutím Václava Klause nesouhlasí i proto, že svým postojem brání, aby do justice přicházeli lidé, nezatížení předlistopadovou minulostí.

"Právě ti, kteří v minulosti před rokem 1990 působili v různých sférách, včetně sfér politických, mají vlastně vystavenou zónu, a to z mého pohledu morálního nehodnotím nijak kladně. Tedy dovedu si docela dobře představit situaci, kdy by člověk v uvozovkách s temnou minulostí měl v současné době vystavenou zónu ke vstupu do justice jenom z toho důvodu, že je mu 30, 35 let. A s tím se v žádném případě nemohu ztotožnit," řekl Bořek.

Soudci navíc tvrdí, že krok prezidenta Klause omezí právo občanů na rychlý proces. Jen v Praze chybí do plánovaného stavu 41 soudců.

Podle předsedy Městského soudu v Praze Jana Sváčka současný nedostatek soudců zavinila vláda Vladimíra Špidly. Potřebný počet soudců totiž nevypočítávala z množství soudních případů, jak je běžnou praxí, ale podle peněz, které mohla dát na jejich platy. "Obviňuji tehdejší vládu ČR, která mylně informovala o naplněném stavu soudců," řekl novinářům Sváček. Prezidentovo rozhodnutí podle něj vyplynulo právě z přesvědčení, že soudců je dostatek.

Tiskový mluvčí Hradu připomněl, že prezident napsal ministru spravedlnosti už před dvěma měsíci, tedy v době, kdy žádný návrh ministra na jmenování nových soudců ještě neexistoval, dopis. V něm mimo jiné s předstihem vyzývá ministra spravedlnosti k nalezení společné cesty řešení problému kandidátů, jejichž věk nesplňuje současnou zákonem danou věkovou hranici a vysvětluje svůj postoj k tomuto problému.

Milan Kopp, Jana Zemanová, Jiří Máslo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme