Každý sedmý současný soudce byl před rokem 1989 členem KSČ

V české justici devětadvacet let od sametové revoluce působí 405 soudců, kteří byli před listopadem 1989 členy Komunistické strany Československa. To je 13,5 procenta ze všech žen a mužů v talárech.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudce Michal Mazanec.

Také nedávno jmenovaný předseda Nejvyššího správního soudu Michal Mazanec byl v letech 1984 až 1989 členem KSČ. Jeho předchůdce Josef Baxa přihlášku do strany podal, ale členem se stát nestihl; v roce 1989 byl teprve kandidátem na člena KSČ. | Foto: Deml Ondřej | Zdroj: ČTK

Zatímco před osmi lety bylo mezi soudci 697 bývalých komunistů, letos jich je vzhledem k pokračující generační obměně skoro o třetinu méně. Přesto nadále tvoří 13,5 procenta ze všech aktivních členů soudcovského stavu. Ukázala to analýza serveru iROZHLAS.cz.

Zatímco na Nejvyšším soudu či u Vrchního soudu v Olomouci tvoří bývalí členové KSČ víc než třetinu soudcovského kádru, na čtrnácti okresních soudech – například v Kolíně, Mělníku, Chomutově, Brně-venkově či Jeseníku – již nepůsobí žádný bývalý komunista.

Relativně vyšší četnost bývalých členů KSČ na vyšších stupních soudů lze vysvětlit tím, že se na tyto pozice dostávají zkušenější soudci, u nichž je tudíž vyšší pravděpodobnost, že začínali s kariérou před rokem 1989.

„Důvody ke vstupu i odmítnutí vstupu do KSČ byly různé a zcela individuální, bez jejich znalosti je není zodpovědné hodnotit,“ řekla letos na jaře serveru Lidovky.cz předsedkyně Soudcovské unie Daniela ZemanováKSČ si vybírala osoby, o jejichž členství stála, a vytvářela na ně tlak s využitím vydírání a podobných metod. Nelze zjednodušeně hodnotit chování těch, kteří tento tlak dlouhodobě nevydrželi,“ dodala.

Kauza vydaných Hitlerových projevů: obvinění muži i nakladatelství podali ústavní stížnost

Číst článek

I v současnosti může dávné a pozapomenuté členství v KSČ soudní řízení zkomplikovat: Například vydavatelé projevů Adolfa Hitlera oddálili verdikt ve své kauze o tři roky tím, že si stěžovali na podjatost trojice soudců Nejvyššího soudu, kteří v jejich kauze rozhodovali, a všichni byli před listopadem členy KSČ. Letos v dubnu Ústavní soud jejich stížnost odmítl.   

Seznam nemusí být úplný

Verdikt Ústavního soudu – a také zvyšující se zájem občanů – před osmi lety přiměl ministerstvo spravedlnosti zveřejnit nejúplnější možný seznam soudců a státních zástupců, kteří byli před listopadem 1989 členy totalitní KSČ.

Server iROZHLAS.cz se v souvislosti s výročím 17. listopadu k seznamu vrátil a porovnal v něm obsažená jména s aktuálním seznamem aktivních soudců dostupným v Centrálním registru oznámení. V této databázi majetkových přiznání musí být podle zákona o střetu zájmů registrováni i všichni soudci. Zároveň záznam u každého obsahuje i informaci o tom, zda je stále aktivní.

Ministerstvo spravedlnosti upozorňuje, že jím zveřejněný seznam soudců-bývalých členů KSČ nemusí být úplný.

„Je založen na údajích dostupných justičnímu odboru ministerstva. Informace pocházejí z podkladů zpracovávaných soudy po roce 1989 v souvislosti se jmenováním kandidátů do funkcí soudců, kde byla v charakteristikách jednotlivých kandidátů zaznamenávána jejich politická příslušnost. Kandidáti KSČ uváděni nebyli. Od roku 1996 do roku 2006 pak uchazeči o funkci soudce předkládali jako součást podkladů ke jmenování Čestné prohlášení uchazeče o jeho politické příslušnosti. Vzhledem k závěrům kontroly Úřadu na ochranu osobních údajů, která proběhla v roce 2007, už ministerstvo od tohoto roku politickou příslušnost jmenovaných soudců nezjišťovalo,píše se v komentáři k seznamu.

Po jeho prvním zveřejnění se ozvalo několik soudkyň a soudců, kteří se na seznamu ocitli neprávem. Ministerstvo se jim omluvilo a jejich jména vymazalo.

pek, cib Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme