Soudci hodnotili českou justici, vadí jim hlavně věková diskriminace

Soudci z celé republiky se v Ústupkách u Seče zabývali ožehavými problémy v českém soudnictví. Například zlepšit chod justice, nastolit nezávislé soudnictví a nemuset na příkaz do důchodu . Právě o nařízeném odchodu do důchodu, který se má snížit ze 70 na 65 let, chtějí členové Soudcovské unie jednat s ministry ještě do konce tohoto roku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudní síň Krajského soudu Ostrava

Soudní síň Krajského soudu Ostrava | Foto: Tomáš Adamec

„Zejména to považujeme za diskriminační. Proč by měl někdo nuceně odejít do důchodu jenom kvůli tomu, že dosáhne určitého věku? Někdo je schopen pracovat velmi dobře a velmi výkonně i v sedmdesáti, v pětasedmdesáti, jiný tam v padesáti nemá co dělat,“ myslí si předseda soudu ve Žďáru nad Sázavou Tomáš Lichovník.

Soudci navíc požadují zřídit funkci takzvaného emeritního soudce, který by byl ve výslužbě a kdykoliv by zastupoval kolegy například při odchodu na rodičovskou dovolenou.

V Ústupkách u Seče také hodnotili elektronizaci justice, která měla hlavně ušetřit státní peníze. V praxi to tak ale mnohdy nefunguje a některé operace, například elektronický platební styk, daňové poplatníky velmi zatěžuje.

Podle šéfa Soudcovské unie Tomáše Lichovníka by měl být postup uchování dat velmi důkladně propracovaný a pod velmi přísnou ochranou. „V soudních databázích jsou stovky tisíc případů, které se řeší, a má-li to být v elektronické podobě, pak je důležité mít nesmírně dobře tato data zajištěná, protože obsahují celé lidské osudy se všemi myslitelnými údaji,“ říká.

Hana Mikulincová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme