Soudci i žalobci se ohradili proti výrokům předsedy sněmovny Vondráčka k Babišovi

Soudcovská unie se ohradila proti výrokům předsedy sněmovny Radka Vondráčka z ANO ohledně hlasování o vydání předsedy hnutí Andreje Babiše k trestnímu stíhání. V prohlášení zveřejněném na webu poukázala unie na to, že třetí nejvyšší ústavní činitel zpochybňuje demokratický právní stát. Stanovisko soudců následně podpořila i Unie státních zástupců.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda sněmovny z hnutí ANO Radek Vondráček

Předseda sněmovny z hnutí ANO Radek Vondráček | Foto: Roman Vondrouš | Zdroj: ČTK

Vondráček uvedl v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce, že hlasování poslanců o vydání Babiše bude „úplně trošku jiné rozhodování, protože tam budeme rozhodovat, co je lepší pro tuto situaci a pro tuto zemi, protože se jedná o člověka, který bude premiérem a bude sestavovat vládu“.

Soudcovskou unii, která zastupuje přes polovinu českých soudců a vzhledem k neexistenci samosprávné Nejvyšší rady soudnictví reprezentuje justici navenek, vyjádření pobouřilo. Podle stavovské organizace jím Vondráček relativizuje nejen nezávislost policie a soustavy státního zastupitelství, ale v důsledku také soudů.

Vondráček: Imunita není navždy, policejní šetření Babiše by se mohlo odložit

Číst článek

„Jako třetí nejvyšší ústavní činitel ČR tak zpochybňuje, že Česká republika je demokratickým právním státem založeným na respektu k lidským právům včetně práva na rovnost občanů před zákonem,“ napsali soudci.

Totéž si myslí i státní zástupci. „Unie státních zástupců se plně ztotožňuje s prohlášením Soudcovské unie. Státní zastupitelství prokázalo a prokazuje, že pracuje řádně, nestranně a nepodléhá žádným vnějším tlakům,“ sdělil mluvčí unie žalobců Ondřej Šťastný.

Kritika pravice

Vondráčkův výrok vyvolal v předchozích dnech kritiku oponentů zejména z pravicových stran, kteří také poukazovali na to, že ANO je samo pro omezení imunity zákonodárců. Předseda sněmovny později upřesnil, že důvody pro stíhání Babiše by podle něj měly být s ohledem na Babišovu budoucí vládní pozici důsledně a pečlivě prověřeny. Odmítl interpretaci, že se postavil proti stíhání Babiše proto, že se předseda ANO má stát premiérem.

Kriminalisté viní Babiše a dalšího poslance za ANO Jaroslava Faltýnka z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů EU, a to v souvislosti s padesátimilionovou dotací na farmu Čapí hnízdo. Sněmovna už je jednou vydala, protože však v říjnových volbách obhájili mandát a opět nabyli imunitu, musí obměnění poslanci hlasovat znovu. Druhou policejní žádostí o vydání se momentálně zabývá mandátový a imunitní výbor. Babiš i Faltýnek vinu odmítají a hovoří o politické motivaci stíhání.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme