Soudci mají etický kodex

Etický kodex soudce, který vymezuje zásady chování soudce v jednací síni i mimo ni, schválila o víkendu na svém sněmu Soudcovská unie České republiky. Podle schválených etických zásad by měl soudce podporovat mravní integritu a nezávislost soudnictví, měl by se i vyvarovat chování, které zpochybňuje jeho důvěryhodnost. Zároveň by měl být nestranný, trpělivý, zdvořilý a vůči ostatním soudcům mít úctu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pro soudce by měla být také čest podílet se na správě soudnictví a na zdokonalování právního systému. Prezident unie Libor Vávra už dříve řekl, že kodex nemá být náhradou za kárnou odpovědnost soudců, ale měl by být vyšší profesní a morální metou, ke které by měli soudci směřovat.

Kromě přijetí etického kodexu se sněm věnoval také systému vzdělávání soudců a projednával mimo jiné i reformu justice. Unie se také ohradila proti postupu ministerstva spravedlnosti při překládání soudců v souvislosti s rušením Krajských obchodních soudů a při výběru justičních čekatelů.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme