Soudci mají etický kodex

Etický kodex soudce, který vymezuje zásady chování soudce v jednací síni i mimo ni, schválila o víkendu na svém sněmu Soudcovská unie České republiky. Podle schválených etických zásad by měl soudce podporovat mravní integritu a nezávislost soudnictví, měl by se i vyvarovat chování, které zpochybňuje jeho důvěryhodnost. Zároveň by měl být nestranný, trpělivý, zdvořilý a vůči ostatním soudcům mít úctu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pro soudce by měla být také čest podílet se na správě soudnictví a na zdokonalování právního systému. Prezident unie Libor Vávra už dříve řekl, že kodex nemá být náhradou za kárnou odpovědnost soudců, ale měl by být vyšší profesní a morální metou, ke které by měli soudci směřovat.

Kromě přijetí etického kodexu se sněm věnoval také systému vzdělávání soudců a projednával mimo jiné i reformu justice. Unie se také ohradila proti postupu ministerstva spravedlnosti při překládání soudců v souvislosti s rušením Krajských obchodních soudů a při výběru justičních čekatelů.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme