Soudci mají mít v budoucnu k dispozici také asistenty

Soudcům mají v budoucnu pomáhat asistenti. Soudci na ně budou moci delegovat především administrativní úkoly a ministr spravedlnosti i Soudcovská unie si slibují, že časem díky tomu dojde ke zrychlení soudního řízení. S uvedenými změnami počítá Sněmovnou schválená úprava soudního zákona. Normu teď ještě posoudí Senát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soudní síň | Foto: Nejvyšší soud

Narozdíl od vyšších soudních úředníků by asistenti soudců museli být absolventy právnické fakulty. Ministr spravedlnosti Pavel Němec z US-DEU dnes řekl, že o jejich obsazení a financování teď bude jednat s předsedy jednotlivých krajských soudů.

"Zda například některé finanční prostředky z případně neobsazených soudcovských míst nevyužít ve prospěch asistentů."

Podle šéfa Soudcovské unie Jaromíra Jirsy je cílem takový stav, kdy budou fungovat týmy soudce, administrativní pracovník a asistent. "Bude to takzvané odbřemenění soudce od administrativní činnosti, a naopak mu bude umožňovat, aby se věnoval tomu, čemu má, to znamená rozhodování, studiu judikatury a nalézání práva."

Stínový ministr spravedlnosti z ODS Jiří Pospíšil ale míní, že ministr spravedlnosti Němec měl nejprve udělat personální audit, ze kterého by jasně vyplynulo, kolik potřebujeme soudců, soudních úředníků a asistentů.

"Podle nás se jedná o populistické gesto, kterým ministr spravedlnosti na konci volebního období chce ukázat, že ministerstvo spravedlnosti vykonávalo nějakou činnost."

Soudní asistenti budou moci nastoupit krátce poté, co úpravu příslušného zákona posoudí Senát a prezident. Tedy už v příštím roce.

Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme