Prezident Zeman jmenoval pět desítek nových soudců. ‚Přál bych si, aby výkon odpovídal platu,‘ řekl

Prezident Miloš Zeman ve středu na Pražském hradě jmenoval pět desítek nových soudců. Nahradí ty, kteří odešli nebo odejdou z justice do konce letošního července. Návrh ministryně spravedlnosti za ANO Marie Benešové, která se slavnostního aktu účastnila, v pondělí schválila vláda.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman ve středu na Pražském hradě jmenoval pět desítek nových soudců. Nahradí soudce, kteří odešli nebo odejdou z justice do konce letošního července

Prezident Miloš Zeman ve středu na Pražském hradě jmenoval pět desítek nových soudců. Nahradí soudce, kteří odešli nebo odejdou z justice do konce letošního července | Zdroj: Pražský hrad

Mezi jmenovanými je 32 žen a 19 mužů. Nejvíce jich zamíří do obvodu pražského městského soudu a Krajského soudu v Ostravě.

Věk kandidátů se pohybuje od 30 do 41 let. Převažují mezi nimi dosavadní asistenti soudců, kterých je 27. Justičních čekatelů navrhla ministryně 21. Soudit nově také budou advokátka, podnikový právník a exekutorský kandidát.

Zeman na Hradě jmenoval deset nových soudců. Čtyři z nich posílí obvod středočeského krajského soudu

Číst článek

Zeman v proslovu k soudcům poukázal na průměrný plat soudců, který podle Benešové dosahuje 140 000 korun. „Ne že bych vám to záviděl. Ale někdy se zamýšlím nad ukazatelem, který se uvádí v ekonomii. A to je poměr cena a výkon,“ řekl. „Já bych si velmi přál, aby výkon našich soudců byl takový, aby této ceně, tedy platu, odpovídal. Ne vždy tomu tak je,“ dodal.

Zkritizoval v této souvislosti rozhodnutí soudu týkající se bývalého radního Jesenice u Prahy Martina Langa. Ten na sociální síti na adresu Zemana mimo jiné napsal, že „je druhý Hitler a je nutné ho podřezat jako svini“. Justice případ postoupila do přestupkového řízení. Podle Zemana výzva k vraždě není něco, co lze hodnotit jako přestupek.

Seznam jmenovaných soudců, který čítá 51 jmen, je rozsáhlejší než obvykle. Loni prezident Zeman na návrh Benešové jmenoval ve třech vlnách – v únoru, červenci a prosinci – celkem 76 nových soudců obecných soudů.

Platy ústavních činitelů a soudců zůstanou příští rok stejné jako letos, schválil Senát

Číst článek

Ministerstvo spravedlnosti v loňském roce avizovalo, že jmenování soudců omezí. Zdůvodňovalo to úbytkem nových věcí, které soudy vyřizují. V této souvislosti zmiňovalo pokles kriminality nebo uzavírání dohod o vině a trestu. Namísto 2818 tabulkových míst, které mělo pro soudy okresních a krajských soudů stanoveno loni, tak určilo letošní počet míst na 2640.

Plánovaný počet soudců vyšších soudů zůstal stejný, tedy 245. S touto systemizací vyjádřili nesouhlas předsedové krajských soudů. Ministerstvo následně částečně ustoupilo a s předsedy soudů jedná o navyšování počtu soudců individuálně podle konkrétních potřeb jednotlivých soudů.

„Domníváme se, že účinnější než plošně navyšovat počty soudců je posilovat soudní úseky, kde neklesá nápad – například správní soudnictví či opatrovnictví – a navyšovat počty asistentů soudců a vyšších soudních úředníků,“ sdělil mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.

„V žádném případě to ale neznamená, že bychom chtěli stávající místa v rámci systemizace rušit. A jmenování nových soudců je toho důkazem,“ dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme