Soudci podle Pospíšila pochybili při povolování odposlechů
Děčínští soudci podle ministerstva spravedlnosti při povolování sledování hovorů vlivných lidí pochybili. Ministerská kontrola odhalila pochybení ve všech 18 kauzách, na kterých se podílelo celkem osm soudců.
Soudci měli podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila u policejních žádostí požadovat podrobnější odůvodnění. Úřad na ně pravděpodobně podá kárné žaloby:
O výsledcích šetření ministerstva spravedlnosti a celé kauze mluvil na Radiožurnálu ministr Jiří Pospíšil
„Naši experti zastávají názor, že soudci nedostatečně odůvodnili, proč povolují získávání informací o telekomunikačním provozu konkrétních uživatelů mobilních telefonů. Soudce je podle trestního řádu, paragrafu 88a povinen své rozhodnutí odůvodnit a to odůvodní nemůže být pouze formální. Musí popsat, jaký je vztah telefonního čísla k prošetřované kauze. Tento vztah v odůvodněních není.“
„Naším cílem není stanovovat nějaké drakonické tresty. Nám nejde o to někoho potrestat, ale o to, aby opravdu nezávislý orgán řekl, jak mají vypadat případná odůvodnění, co v nich má být. Zda tedy soudci pochybili či nikoliv,“ uvedl Pospíšil.
Podle Pospíšila je jeho ministerstvo ve věci aktivní, udělá plošnou prověrku a připraví také novelu trestního řádu:
„Jsem přesvědčen, že současný trestní řád věc dostatečně ošetřuje, ale ještě pro určité zpřesnění uvažujeme o novele trestního řádu, která by mimo jiné jasně řekla, že soudce má povolení odposlouchávání odůvodnit tak, že uvede držitele mobilního telefonu a pokud to není možné, tak uvede jiný důvod vztahu mobilního čísla k trestní kauze, kvůli které je telekomunikační provoz sledován.“
V novele má být i to, že všichni ti, jejichž telekomunikační provoz byl takto monitorován, byli o tom po skončení vyšetřování kauzy informováni.
„Povede to k tomu, že kdyby byl například sledován telefon šéfa Ústavního soudu, on se to následně dozví a bude si moci zjistit, proč měl policista odněkud ze severních Čech zájem sledovat jeho mobilní telefon,“ dodal ministr.
‚Je potřeba důsledná kontrola‘
„Myslím si, že to není pochybení jednotlivce, ale systému jako takového. Ovšem bez pochybení jednotlivce bychom dnes svědky této kauzy nebyli. Nicméně pochybilo tam více osob. Pochybil tam jak onen policista, jeho nadřízení, kteří byli liknaví a nekontrolovali jeho práci, tak pravděpodobně i soudce. Já bych tomu soudci ani tak nevyčítal, že tak rozhodl, ale že si průběžně nevyhodnocoval, zda to skutečně vede k trestnímu řízení, když mu policista nosil desítky čísel,“ říká Jeroným Tejc, stínový ministr vnitra z ČSSD a pokračuje:
„Myslím si, že se ukazuje zranitelnost systému, jak je nastaven. Pan ministr Pospíšil teď s veřejností hraje falešnou hru, když se staví do role toho, který bude tvrdě trestat a naprosto odmítá svoji odpovědnost.“
„Pan ministr totiž má nástroje na kontrolu, může tu kontrolu provádět, a má také nástroje, jak viníky, tedy soudce, kteří nejsou pečliví, trestat. Mám pocit, že kdyby tady tyto kontroly v minulosti byly, nebyli bychom nyní a možná i v budoucnu svědky těchto případů. Obávám se, že jde spíše o špičku ledovce než o jednotlivost,“ upozorňuje Tejc a dodává:
„Je potřeba přísný dohled, nevím ale, zda je potřeba změna zákona. Pokud například do schvalování zahrneme další článek, tedy státního zástupce, může to mít pozitivní efekt s tím, že těch stupňů kontroly bude víc. Nebo to bude znamenat jen další formální stupeň, bude se prodlužovat řízení, bude se déle čekat na odposlech těch, kteří skutečně páchají trestnou činnost. Návrh v tuto chvíli nepovažuji za nic zásadního, určitě to nevyřeší ten problém, který dnes je. To vyřeší pravidelná systémová kontrola.“
Ministerstvo zkontrolovalo 18 povolení výpisů, která se týkala zhruba 50 čísel. Všechny žádosti podal děčínský policista, který na seznam přidal například telefon šéfa Ústavního soudu Pavla Rychetského, prezidentova kancléře Jiřího Wiegela nebo jeho tajemníka Ladislava Jakla. Pochybení se našlo u všech 18 kauz.