Soudci připravují svůj etický kodex

Čeští soudci budou mít po vzoru svých západoevropských kolegů etický kodex, který bude přesně definovat zásady jejich chování a jednání. Norma se bude vztahovat také na rodinné příslušníky arbitrů, informoval prezident Soudcovské unie Jaromír Jirsa. Dodal, že návrhem kodexu se bude zabývat nadcházející sněm unie, který dnes začne v Brně, a pravděpodobně ho schválí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudní síň

Podle Jirsy by prohřešky posuzovat zvláštní soud: "Soud unie, který máme podle stanov, zatím svou činnost nezačal vyvíjet fakticky, by se mohl zabývat etickým kodexem, etikou soudců a vydávat prohlášení na konkrétní kauzy, zda došlo k porušení etiky, nejen soudcovské."

Verdikty tohoto rozhodovacího orgánu Soudcovské unie by byly veřejně dostupné. Jirsa dodal, že tento zvláštní soud by ale nemohl suplovat činnost kárného senátu, který může za závažná pochybení navrhnout i odvolání provinilého soudce.

Za revoluční krok v reformě justice by prezident Soudcovské unie Jaromír Jirsa také považoval ustavení takzvaných soudních asistentů. Počítá s tím poslanecký návrh novely příslušného zákona.

Soudní asistenti by byli jakousi pravou rukou soudců a měli by větší pravomoci než stávající čekatelé na funkci soudce. Podle Jirsy by soudní asistenti výrazně zefektivnili práci justice: "Pokud by vznikly týmy kolem každého soudce, byla by opravdu revoluce v té vnitřní reformě a znamenalo by to nepochybně zrychlení řízení."

Soudcovská unie je dobrovolné stavovské sdružení českých soudců, které sdružuje asi polovinu z téměř 3000 soudců v České republice.

Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme