Soudci chtějí být mezi přednostně očkovanými proti koronaviru. Ministerstvo ale změny v plánu nechystá

Zdravotníci, senioři, chronicky nemocní, učitelé, hasiči nebo třeba policisté. Ti všichni jsou mezi prioritními skupinami pro očkování proti onemocnění covid-19. Soudcovská unie navrhuje, aby tam byli i soudci a justiční personál. Podle spolku taky patří k ohroženým skupinám zaměstnanců státu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městský soud v Praze

Mezi prioritními skupinami pro očkování chtějí být také soudci. ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Práce soudců, přísedících i dalšího justičního personálu neobejde bez častého kontaktu s lidmi, upozorňuje unie. „Pokud soudce projednává klasickou, zejména prvostupňovou soudní agendu, tak se denně setká s desítkami, ne-li stovkami lidí v jednací síni. Pochopitelně jsme tím pádem také ohroženi kontakty, které mohou přenést vir. Jsme oproti třeba školství relativně malý resort. U policie je riziko podobné,“ vysvětluje předseda soudcovské unie Libor Vávra Radiožurnálu.

Dodává, že některá dokazování navíc vyžadují i jednání bez zakrytého obličeje. Vávra proto požádal dopisem ministra zdravotnictví Jana Blatného za hnutí ANO, aby možnost zařazení soudců mezi prioritně očkované zvážil.

Krajský radní nechal přednostně očkovat manželku. ‚Neumím si představit, že bych ji nechal doma.‘

Číst článek

Ministerstvo ale zatím žádosti nevyhovělo a změny v tomto ohledu teď ani podle mluvčí resortu Barbory Peterové nechystá. „Prioritní skupiny jsou v současné chvíli stanoveny tak, aby zohlednily především nejzranitelnější skupiny obyvatel a samozřejmě také zdravotníky. S ohledem na postupné dodávky vakcíny není bohužel možné vyhovět všem žádostem o prioritizaci, jakkoliv si uvědomujeme důležitost očkování pro všechny občany. Pokud by v rámci prioritních skupin došlo ke změnám, budou v očkovací strategii zohledněné,“ podotýká.

Nejvyšší státní zastupitelství, pod které spadají všichni žalobci, o prioritu v očkování žádat nebude. Řekl to jeho mluvčí Petr Malý. Podle zastupitelství jsou jiné skupiny lidí, které potřebují být proti koronaviru proočkovány přednostně.

Minulý týden vyzvali vládu také rektoři vysokých škol, aby v zájmu co nejrychlejšího obnovení běžné výuky zvážila zařazení vysokoškolských pedagogů do přednostní skupiny pro očkování proti covidu-19 stejně jako ostatní učitele.

Podle ministerstva zdravotnictví bude očkování záležet hlavně na počtu dodávek vakcín. Ministerstvo školství tehdy uvedlo, že téma řeší a připravuje své stanovisko k nové verzi očkovací strategie s návrhem prioritizace jednotlivých profesních skupin. Jasno by tedy mohlo být už po středečním jednání vlády, která řeší metodický pokyn k očkování.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme