Kandidáti na soudce by měli projít roční praktickou přípravou, navrhuje ministerstvo spravedlnosti

Uchazeč o soudcovský talár by měl po složení odborné zkoušky nově projít nejprve výběrovým řízením na post justičního kandidáta, roční intenzivní praktickou přípravou a až následně konkurzem na funkci konkrétního soudce. Počítá s tím novela zákona o soudech a soudcích. Součástí novely je i zákaz opakovaného jmenování předsedů soudů nebo omezení rozhodování laických přísedících v trestních řízeních.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyhlášení rozhodnutí ÚS o Zemanově návrhu na zrušení služebního zákona nebo jeho části. Na snímku ústavní soudci Jaroslav Fenyk a Milada Tomková

Současný systém výběru a přípravy soudců není u krajských soudů jednotný. | Zdroj: ČTK

Novelu zákona o soudech a soudcích předložilo ministerstvo spravedlnosti vládě. Zavedení jednotných a transparentních pravidel pro přípravu a výběr soudců podpoří nezávislost soudcovské moci, napsalo ministerstvo spravedlnosti v důvodové zprávě.

,Právo útrpné.‘ Vysoké teploty komplikují jednání krajského ústeckého soudu, případy se odročují

Číst článek

Současný systém výběru a přípravy soudců není u krajských soudů jednotný. U některých soudů vůbec nepůsobí justiční čekatelé, nahradili je asistenti soudců. Ministerstvo to dlouhodobě označuje za nežádoucí stav.

Novela proto stávající justiční čekatele ruší. Na soudech by měli primárně působit asistenti, kteří budou jednotlivým soudcům pomáhat s vyřizováním každodenní agendy. Nebudou se tedy přednostně soustavně připravovat na funkci soudce, ale seznámí se s chodem justice a po třech letech práce budou moci složit justiční zkoušku. K té se i nadále budou moci přihlásit i vyšší soudní úředníci.

Simulovaná jednání

Asistenti se složenou justiční zkouškou i uchazeči z jiné právní praxe s rovnocennou odbornou zkouškou se budou moci přihlásit do výběrového řízení na nově vytvořenou pozici justičního kandidáta. V rámci roční přípravy by si tito vybraní kandidáti měli osvojit dovednosti nezbytné pro práci soudce.

Soudci si upraví etický kodex. Reagují tak i na schůzky kancléře Mynáře se zástupci justice

Číst článek

„Zejména by se mělo jednat o praktické kurzy typu simulovaná soudní jednání či kurzy zaměřené na praktické otázky výslechu či provádění důkazů v soudní síni,“ popsal úřad. Kandidáti by dále měli připravovat podklady a právní rozbory pro soudce.

Absolvování odborné přípravy justičního kandidáta bude podmínkou pro následnou účast ve výběrovém řízení na konkrétní pozici soudce. Výjimku budou mít uchazeči, kteří po dostatečně dlouhou dobu vykonávali jinou právnickou profesi. „Jeví se jako vhodné, aby justice byla obohacena, a to alespoň částečně, o soudce, kteří mají zkušenost také mimo soudní soustavu,“ vysvětlilo ministerstvo.

Úřad doplnil, že výběrová řízení na pozici asistenta, justičního kandidáta i soudce budou v režii konkrétních soudů.

Výběr předsedů soudů

Součástí novely jsou i jednotná pravidla pro výběr předsedů okresních, krajských a vrchních soudů. Předpokladem pro jmenování do funkce bude alespoň pětiletá praxe na pozici soudce a úspěšné absolvování konkurzu. V pětičlenné výběrové komisi mají zasedat tři soudci - odcházející předseda, funkcionář z obvodu jiného soudu a předseda Nejvyššího soudu.

Online rozsudek. Ministerstvo zavede databázi soudních rozhodnutí, na Slovensku funguje už šest let

Číst článek

Předpis také stanoví, že předsedové okresních, krajských a vrchních soudů nebudou smět vykonávat svou funkci opakovaně u téhož soudu. U předsedů okresních soudů úřad z praktických důvodů připouští, aby bezprostředně po vypršení mandátu vedli jiný okresní soud.

Končící šéfové vrchních a krajských soudů by se však mohli o funkci předsedy jiného soudu téhož stupně ucházet až po pěti letech.

Novela se věnuje i přísedícím. „Soudci z lidu“ by měli i nadále spolurozhodovat v pracovněprávních sporech. V trestních věcech ale budou senáty složené ze soudce a dvou přísedících nově zasedat jen u kauz úmyslných trestných činů, kde činí horní hranice sazby nejméně deset let - ovšem s výjimkou činů majetkových a hospodářských, o nichž má nově rozhodovat pouze samotný soudce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme