Soudci volají po vlastní samosprávě

Justici by mohla řídit takzvaná rada, která by byla podřízená přímo poslancům. Vznik soudcovské samosprávy, který podporuje také řada politiků, by mohl zjednodušit fungování justice.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud

Ústavní soud | Foto: www.usoud.cz

Podle prezidenta Soudcovské unie Jaromíra Jirsy se o zřízení nejvyšší rady, která by měla na starosti justici a omezila případný vliv politiků, mluví minimálně deset let. Soudci tvrdí, že tento krok zjednoduší práci a urychlí projednávání případů.

Podle ministra spravedlnosti Pavla Němce je o těchto změnách možné diskutovat, osobně by ale raději zůstal u zavedeného modelu.

"Osobně musím říct, že jsem spíš pro menší kroky v justici. O reformách hovořili velmi hlasitě mí předchůdci, aniž nějaké prosadili. Já si myslím, že justiční systém je přirozeně konzervativní a má procházet spíš evolucí než nějakou revolucí," řekl Českému rozhlasu Němec.

Vznik soudcovské samosprávy podporuje také premiér Jiří Paroubek, v zásadě proti nejsou ani občanští demokraté. Podle nich by ale bylo potřeba předem stanovit pravidla hry.

"Jsme připraveni o tom diskutovat. Pro nás je důležité zvážit výhody a rizika takové změny. Výhodou je to, co bude výhodou pro občana. To znamená, zda taková změna povede ke zkrácení délky soudního řízení a občanovi přinese efektivnější justici," říká poslanec ODS Jiří Pospíšil.

Neumí si ale představit, že by zaniklo ministerstvo spravedlnosti. "Úplné zrušení ministerstva spravedlnosti, co se týče působnosti nad justicí, by nebylo dobré. Určitý model orgánu, takzvané soudcovské rady, která bude kooperovat s ministrem spravedlnosti, bychom asi podpořili," dodává Pospíšil.

Hlavním argumentem pro vznik soudcovské samosprávy má být zrychlení práce. Soudcovské samosprávy fungují v patnácti evropských zemích, například ve Velké Británii nebo v Nizozemsku, kde se projednávání soudních spisů po zavedení samosprávy dvojnásobně zrychlilo. Zkušenosti z Maďarska jsou ale opačné.

Dušan Valenta, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme