Soudci zřejmě budou mít nový etický kodex

Čeští soudci budou mít po vzoru svých západoevropských kolegů etický kodex, který bude přesně definovat zásady jejich chování a jednání. Návrhem kodexu se bude koncem týdne zabývat nadcházející sněm Soudcovské unie v Brně a pravděpodobně ho schválí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudní síň

Soudci by podle kodexu měli být například vstřícní a zdvořilí k novinářům nebo by se měli vyvarovat jednání snižujícího jejich vážnost.

Pokud bude kodex přijat, dotkne se dokonce jejich rodinných příslušníků, kteří by neměli přijímat dary a výhody vzbuzující podezření, že souvisí s prací soudce.

Podle prezidenta Soudcovské unie Jaromíra Jirsy by prohřešky posuzovat zvláštní soud. "Soud unie, který máme podle stanov a zatím svojí činnost nezačal fakticky vyvíjet, by se mohl zabývat etickým kodexem, etikou soudců a vydávat prohlášení na konkrétní kauzy, zda došlo k porušení etiky nejen soudcovské," uvedl Jirsa.

Verdikty tohoto rozhodovacího orgánu Soudcovské unie by byly veřejně dostupné. Jirsa zdůraznil, že tento zvláštní soud by nemohl suplovat činnost kárného senátu, který může za závažná pochybení navrhnout i odvolání provinilého soudce. Návrh na odvolání podává ministr spravedlnosti. Stanoviska Soudu unie by však mohla být podkladem pro případný postih soudce.

Soudcovská unie je dobrovolné stavovské sdružení českých soudců, které sdružuje asi polovinu z téměř 3000 soudců v České republice.

Martin Hromádka, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme