Soudcovská unie má staronovou prezidentku. Opět ji povede Daniela Zemanová

Prezidentkou Soudcovské unie je znovu Daniela Zemanová. Soudkyni Nejvyššího správního soudu v pátek zvolili do čela delegáti celorepublikového sněmu v Ostravě.

Ostrava (Aktualizováno: 20:20 6. 10. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Ostravě začal 6. října sněm Soudcovské unie, na kterém si profesní organizace zvolí nové vedení. Na snímku zleva jsou Klára Hrobská, prezidentka unie Daniela Zemanová a Tomáš Novosad. | Foto: Jaroslav Ožana | Zdroj: ČTK

Zemanová bude šéfkou soudcovské unie další tři roky. Jediným protikandidátem byl místopředseda nejvyššího soudu Roman Fiala.

Oba kandidáti se v odpoledních projevech před volbou shodli, že v současnosti nelze vyloučit vystavení české justice populistickým útokům. Reagovali tak na nedávné kontroverzní soudní reformy v Polsku.

Kdo je Daniela Zamenová?

Zemanová se narodila v roce 1971. Vystudovala Právnickou fakultu UK. Od roku 1998 působila jako justiční čekatelka u Okresního soudu v Liberci, v roce 2001 se stala soudkyní. Specializovala se na správní právo. V období let 2001 až 2006 působila na Krajském soudu v Ústí nad Labem, pobočce v Liberci. V roce 2005 absolvovala stáž na Nejvyšším správním soudu. V roce 2006 se stala soudkyní Nejvyššího správního soudu.

„To, co bylo vybojováno, není definitivní. I kolegové v Polsku si to mysleli a podívejme, jaká situace tam je. Je zde doba, která na nás bude klást těžké úkoly,“ varoval Fiala. Zemanová vyzdvihla roli soudcovské unie, varovala však, že se musí připravit na možné populistické útoky a rovněž poukázala na problémy soudců v Polsku a v Maďarsku. „Chyby se u nás neodpouštějí. Uplatňuje se princip kolektivní viny. Důvěru ztratíme jen jednou,“ uvedla.

Reforma soudnictví v Polsku

Kontroverzní polská justiční reforma čelí řízení Evropské komise. Kritizovaný zákon o obecných soudech podle komise diskriminuje soudce na základě pohlaví, oslabuje soudcovskou nezávislost a porušuje zásadu neodvolatelnosti soudců, neboť ministru spravedlnosti svěřuje pravomoci včetně možnosti odvolávat a jmenovat předsedy soudů nebo prodlužovat mandát soudců v důchodovém věku. Zákon kritizovaly i špičky české justice.

Oba kandidáti mluvili také o otázce soudcovských důchodů. Čeští soudci pobírají po odchodu do důchodu 17 procent svého předchozího platu, stěžují si, že je to nejméně v Evropě. Jako řešení vidí zavedení výsluh nebo zřízení funkce emeritního soudce. „Nežijeme v době, kdy by nám někdo jen tak chtěl dát vyšší penze. Musíme přijít s koncepcí, která bude něco nabízet,“ naléhal Fiala. Emeritní soudce by bylo možné povolat zpět do taláru, kdyby nastala na konkrétním soudu taková potřeba - například jako zástup za mateřskou dovolenou.

Staronová prezidentka se chce mimo jiné zaměřit na zřízení funkce emeritních soudců - tedy soudců ve výslužbě. Ty by bylo možné povolat zpět do taláru, pokud by to bylo nutné - třeba jako zástup za mateřskou dovolenou. 

Viktorie Hošková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme