'V extrémním rozporu s rozumným myšlením'. Kárný senát zkritizoval postup Králové v kauze expremiéra Nečase

Kárný senát Nejvyššího správního soudu (NSS) ve středu snížil Heleně Králové z Obvodního soudu pro Prahu 1 plat o 15 procent na jeden rok. Podle senátu Králová v kauze Vojenského zpravodajství hodnotila výpověď expremiéra Nečase „v extrémním rozporu s rozumným myšlením". Návrhu ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) na odvolání Králové z funkce však senát nevyhověl.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudkyně Helena Králová | Foto: Petr Hloušek / Právo | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Králová podle rozhodnutí kárného senátu v kauze Vojenského zpravodajství chybně hodnotila výpověď expremiéra Petra Nečase. Podle předsedy senátu Karla Šimky na ni pohlížela „v extrémním rozporu s rozumným myšlením".

V dalších čtyřech kauzách soud poukázal na to, že šlo o komplikovanou ekonomickou kriminalitu. „Hospodářské kauzy nejsou černá kontra bílá, jsou to věci, které je velmi obtížné hodnotit, deset lidí bude mít deset trochu jiných názorů," řekl Šimka. Doplnil, že pokud by se pochybení Králové prokázalo v plném rozsahu kárné žaloby, nejspíš by ji soud skutečně odvolal z funkce.

Soudkyně Králová zůstává mimo službu, kárný senát zamítl její námitky

Číst článek

Pelikán je zaskočen

Ministr spravedlnosti Pelikán je podle svých slov rozhodnutím kárného senátu o soudkyni Králové zaskočen. Uvedl, že o nárocích pro funkci soudce má jiné představy. Helena Králová ve středu s novináři nehovořila. „Rozhodnutí respektujeme," řekl její právník Jiří Teryngel.

Králová čelí ještě jedné kárné žalobě, kterou podal předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra a Nejvyšší správní soud ji bude teprve řešit. Ministr Královou koncem minulého roku dočasně zprostil funkce soudce. Nyní by se mohla vrátit do taláru. Kárný senát podle Šimky musí v brzké době zvážit, zda trvají důvody pro dočasné zproštění funkce.

Kárný senát při projednávání Pelikánovy žaloby detailně prošel pět případů, kde Králová údajně vícekrát nerespektovala pokyny odvolacího soudu. Zástupci ministerstva spravedlnosti trvali na odejmutí taláru. Obhájci Králové před kárným senátem uznali, že některá svá rozhodnutí mohla lépe odůvodnit. Jinak ale kárné řízení vnímali jako tlak na „neposlušnou" soudkyni, navrhovali zproštění.

Nejvyšší správní soud odročil kauzu soudkyně Králové, hrozí jí odvolání z funkce

Číst článek

V kauze Vojenského zpravodajství figurovala současná manželka bývalého premiéra Jana Nečasová (dříve Nagyová). Králová všechny obžalované včetně Nečasové opakovaně osvobodila. Městský soud v Praze nakonec nechal případ přidělit jiné soudkyni, která je uznala vinnými.

„Vůbec jsem to nebrala jako střet s odvolacím soudem," řekla před kárným senátem Králová. Pokyny odvolacího soudu brala podle svých slov spíše jako podnět, co vzít v úvahu a co při novém projednání případu zohlednit.

„Jako zkušená trestní soudkyně si musela být vědoma toho, že když bude mít takovýto přístup k těm pokynům, tak ta věc se jí bude neustále vracet, že vznikne 'ping pong'," uvedl jeden z úředníků zastupujících ministerstvo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme