Soudkyně Králová zůstává mimo službu, kárný senát zamítl její námitky

Pražská soudkyně Helena Králová, která čelí dvěma kárným žalobám, zůstane zatím mimo službu. Kárný senát Nejvyššího správního soudu zamítl její námitky proti dočasnému pozastavení funkce, o kterém rozhodl ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Helena Králová, soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 | Foto: Petr Hloušek/Právo | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Právě Pelikán podal jednu z kárných žalob. Králové vytkl, že kvůli nerespektování právních názorů nadřízených soudů výrazně protáhla délku trestního řízení u několika kauz - mimo jiné v případu údajného zneužití Vojenského zpravodajství, kde figuruje Jana Nečasová, manželka expremiéra Petra Nečase.

Kauza poslaneckých trafik se zastavila. Kárně stíhaná soudkyně Králová o ni nepřijde

Číst článek

Druhou žalobu podal předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra. Vadilo mu, že Králová měnila názor na zákonnost odposlechů v kauze trafik pro poslance, kde je mezi obžalovanými Nečasová i s Nečasem.

Pelikán s Vávrou pro Královou navrhují nejpřísnější možný postih, tedy odvolání z funkce soudkyně. Kárný senát žaloby veřejně projedná 14. února, kdy padne rozhodnutí, nelze předjímat.

Kárný senát zdůraznil, že ponechání soudkyně Králové mimo službu po dobu kárných řízení nelze v žádném ohledu vnímat jako náznak, jak bude rozhodnuto ve věcech samých, uvedla mluvčí soudu Sylva Dostálová.

„Kárný senát při přezkumu rozhodnutí ministra spravedlnosti musí pečlivě vážit dva proti sobě stojící důležité zájmy - na jedné straně zájem na zachování nezávislosti soudní moci a ochraně zásady zákonného soudce, na straně druhé zájem na zachování důvěryhodnosti justice,“ řekl předseda kárného senátu Karel Šimka.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme