Soudkyně: Nečas úmyslně nevypovídal pravdu, jeho vztah k Janě Nečasové byl submisivní

Bývalý premiér Petr Nečas podle soudkyně nevypovídal u soudu v kauze zpravodajství pravdu, a to navzdory poučení o možných následcích křivé výpovědi. Důvodem byl podle soudkyně submisivní vztah k Janě Nečasové. Ta byla odsouzena ke dvouletému podmíněnému trestu za zneužití Vojenského zpravodajství.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Expremiér Petr Nečas (ODS)

Expremiér Petr Nečas (ODS) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Nečasova výpověď je podle soudkyně v rozporu s tím, co veřejně říkal v roce 2013 z pozice premiéra, tak i s pořízenými záznamy o sledování. Nečasova výpověď je i v rozporu s výpovědí zpravodajců v přípravném řízení.

Nečasová zneužila Vojenské zpravodajství, rozhodl soud. Za sledování manželky premiéra dostala podmínku

Číst článek

Obvinění tvrdili, že neprováděli sledování, ale tzv. kontrasledování kvůli tomu, že se premiér obával o bezpečí své rodiny. To u soudu pronesl i bývalý premiér a předseda ODS. Nečas řekl, že dal ke sledování pokyn on. To ale bylo podle soudkyně Pavly Hájkové důkazy vyvráceno.

Médiím totiž původně sdělil, že o sledování své tehdejší manželky nevěděl a nerozhodl. Ze záznamů zpravodajců zase vyplývá, že jejich služba končila vždy, když se premiér vrátil domů, a pozorování se zaměřovalo výhradně na Radku Nečasovou, nikoliv i na její děti.

Nečas se rozhodl úmyslně vypovídat nepravdivě kvůli svému vztahu k Janě Nečasové, který byl submisivní, míní soud. „Komandovala ho, nadávala mu. On se jí omlouval a škemral," připomněla soudkyně zachycené telefonní odposlechy.

„Motivací, proč se svědek Nečas rozhodl i přes zákonné poučení o možných následcích křivé výpovědi vypovídat nepravdu, je snaha prospět obžalované Nečasové," konstatovala Hájková.

Obvodní soud pro Prahu 1 uložil Janě Nečasové (dříve Nagyové) dvouletý podmíněný trest a také pětiletý zákaz činnosti ve vedoucích funkcích státní správy za zneužití Vojenského zpravodajství. Ostatní obžalovaní rovněž dostali podmínky - bývalý šéf zpravodajství Milan Kovanda a zpravodajec Jan Pohůnek 20 měsíců, Kovandův předchůdce Ondrej Páleník 18 měsíců. Soud jim také na pět let zakázal působit ve zpravodajských službách a bezpečnostních sborech. Středeční rozhodnutí není pravomocné.

jra, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme