Soudní exekutoři nabízejí bezplatnou poradnu na internetu

Vedení exekutorské komory rozšiřuje své bezplatné poradenství. Centra, kde lidé můžou zadarmo získat potřebné informace, fungují v Praze, Brně a Plzni. Kromě toho mají ode dneška k dispozici internetové dotazníky, využitelné i pro zaslání stížnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exekutorská komora, exekuce (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Novinka navazuje na náš předchozí projekt, který běží od roku 2009, jsou to takové bezplatné kamenné poradny. Zájem o ně je poměrně velký. Právě abychom byli schopni vyřídit více dotazů, tak jsme zavedli on-line formulář, kde se může kdokoli na cokoli zeptat. Odpověď by měla zdarma přijít během několika desítek minut, maximálně hodin,“ říká prezident exekutorské komory Jiří Prošek.

Dlužníci ke svému dotazu budou moci na internetu připojit i naskenované listiny, například soudní rozhodnutí a dostanou konkrétní radu, jak mohou ve svém případu postupovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident exekutorské komory Jiří Prošek byl hostem poledních Ozvěn dne

Většina dotazů nebo stížností podle něj pramení z toho, že lidé neznají exekuční řád. Nejčastěji se tak lidí ptají na to, jak exekuční řízení běží, jaká mají práva nebo jakým způsobem mohou podat opravný prostředek.

„Rodiče se také často ptají, zda se jich nějak dotknou dluhy jejich dětí a jejich exekuce,“ dodal Prošek.

Tyto poradny mají pro exekutorskou komoru i výhodu jakési kontroly práce exekutorů.

„Získáváme poměrně intenzívní zpětnou vazbu, dozvídáme se, co lidi nejčastěji trápí. Je možné na ty problémy reagovat a v případě, že je nějaká legislativní práce, můžeme právě díky této praktické zkušenosti dávat podněty k tomu, co by mělo být v rámci zákona upraveno,“ upozorňuje Prošek.

Exekutorská komora podle něj také intenzivně spolupracuje s diakonií, která poskytuje psychologickou pomoc. Často jde totiž o případy, kdy spíš než právníka potřebují lidé psychologa.

Přehrát

00:00 / 00:00

O práci exekutorů a legislativních změnách hovořil v Ozvěnách dne Pavel Čižinský z občanského sdružení Iuridicum Remedium

Podle statistiky komory využilo od ledna 2010, co začaly kamenné poradny pomáhat, jejich služeb na 4 a půl tisíce klientů.

Projekt bezplatných poraden může přinejmenším odstranit zbytečná nedorozumění. Předpisy, kterými se musejí exekutoři řídit, nejsou pro laika rozhodně snadným čtením.

Nedávno exekutorská komora spustila i kalkulačku pro výpočet ceny řízení, která má přesvědčit kritiky, že odměny exekutorů už nejsou nadsazené.

Předžalobní výzva má ochránit drobné dlužníky před exekucí

Číst článek

Ozývají se i varovné hlasy

Pozitivně vidí zřízení internetové poradny i právník občanského sdružení Iuridicum Remedium Pavel Čižinský. Varuje ale před stále stejným zájmem exekutorů:

„Exekutorská komora především sleduje své vlastní zájmy, a to je zájem podnikatelský, tedy maximalizovat svůj zisk. To může být jedině na úkor jak dlužníků, tak věřitelů. A v tomto rámci bych viděl i tu poradnu.“

Důležitější je podle něho dobrá ochrana občanů proti exekutorům. „Tady samozřejmě exekutoři těžko půjdou nějak razantně proti sobě a poradna financovaná z jejich peněz nebude hájit lidi proti exekutorům,“ upozorňuje.

Igor Maňour, Martin Drtina, Alžběta Havlová, Lucie Maňourová, Veronika Sedláčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme