Soudní poplatky by se zvyšovat neměly, rozhodl Senát

Senát zamítl návrh na zvýšení soudních poplatků. Vláda si přitom od tohoto opatření slibuje snížení počtu zbytečných žalob a počítá s tím, že příjmy státu ze soudních poplatků by měly díky novele ročně vzrůst o 300 až 400 milionů asi na 1,2 miliardy korun.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudní síň Krajského soudu Ostrava

Soudní síň Krajského soudu Ostrava | Foto: Tomáš Adamec

Proti zvýšení poplatků se postavili senátoři sociální demokracie. Stínový ministr spravedlnosti z ČSSD Jiří Dienstbier Radiožurnálu řekl, že by se tím pro řadu lidí zhoršila dostupnost spravedlnosti.

„Vláda ani nenabízí žádné řešení pro tyto lidi. Byť se v současnosti diskutuje o návrhu zákona o bezplatné právní pomoci, tak k jeho schválení a uvedení do života je ještě hodně dlouhá doba,“ podotkl Dienstbier.

O tom, jestli se podle představ vlády budou soudní poplatky zvyšovat, tak s definitivní platností rozhodne až Poslanecká sněmovna. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil z ODS doufá, že horní komoru přehlasuje.

„Nejde o zvyšování poplatků, jde o dorovnání ve vztahu k průměrné hrubé mzdě, která se posledních deset let zvyšovala, zatímco soudní poplatky se nezvyšovaly. Nám obrovskou měrou narůstá soudní agenda, lidé se soudí více a více, což je důkazem toho, že mají přístup ke spravedlnosti. Pokud se někdo soudí, pak by se měl částečně podílet na nákladech spojených s justicí,“ argumentoval Pospíšil.

V novele se navrhuje minimální soudní poplatek ve výši 1000 korun za zahájení soudního řízení, ve kterém jde o nižší než dvacetitisícovou finanční částku. Doposud lidé platí 600 korun za spory do 15 tisíc. Maximální sazba poplatku se zvyšuje z jednoho milionu na dva miliony korun.

U soudních řízení o nemovitosti navrhlo ministerstvo spravedlnosti zvýšit poplatek ze současných 3000 na 5000 korun, u jednání o podniku z 10 tisíc na 15 tisíc korun. O tisícikorunu dražší má být oproti nynější pětitisícovce například zápis do obchodního rejstříku.

Martin Hromádka, Zbyněk Zykmund Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme