Soudní poplatky zdraží, v některých případech až dvojnásobně

Soudní poplatky se zřejmě brzy zvýší. Poslanci s některými změnami schválili vládní návrh nového ceníku poplatků. Vláda si od něj slibuje 300 až 400 milionů korun pro justici ročně a argumentuje tím, že poplatky se neměnily už deset let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudní kladívko | Foto: Comstock Images

„Tam, kde dosud byl soudní poplatek například tisíc korun u jednotlivých kauz typu rodinné věci, tak do budoucna půjde o dva tisíce korun,“ vypíchl jeden z příkladů zdražení ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil z ODS. Jde podle něj o symbolické nárůsty. „Z hlediska nákladů soudního řízení jde o drobné částky,“ dodal s tím, že nejde o zvýšení poplatků, ale o dorovnání inflace a růstu průměrné mzdy.

Je také podle něj nutné si uvědomit, že když občan uspěje se svým soudním sporem u soudu, tak poplatek platí ten, kdo soud prohrál. „Občané, kteří mají oprávněné nároky, se nemusí soudních poplatků bát,“ prohlásil Pospíšil.

Ve vládní verzi prosadili ovšem opoziční poslanci ještě některé změny. Například z ní zmizel poplatek za žaloby na nesprávný úřední postup. Podle ministerstva spravedlnosti měl lidi odradit od "šikanózních" žalob. „My jsme podpořili některé pozměňovací návrhy. Například, aby nadále zůstali osvobozeni od soudního poplatku lidé, kteří se domáhají škody způsobené státem, a jsem rád, že alespoň tyto pozměňovací návrhy byly úspěšné,“ nechal se slyšet poslanec za ČSSD Jeroným Tejc.

Spíše než úpravu ceníku poplatků je podle Tejce třeba řešit jiné věci v českém soudnictví. „V tuto chvíli je důležité, aby se lidé svého práva domohli. Je to otázka délky soudního řízení. V této věci ministr Pospíšil žádné zásadní kroky nepřipravil. Samotné zdražení přístupu ke spravedlnosti toto nevyřeší,“ uvedl Tejc.

Věra Pfeifferová, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme