Soudní řízení v Česku by se měla zrychlit

Počet vazebně stíhaných by se měl snížit a kratší by měla být i doba soudního procesu. Takové změny si ministerstvo spravedlnosti slibuje od novela trestního řádu. Předlohu odsouhlasila vláda, teď ji posoudí zákonodárci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Pospíšil popsal plánovanou schůzku K9 | Foto: Šárka Ševčíková

Počet vazebně stíhaných by měl v budoucnu klesnout díky tomu, že soudy by měly častěji přistupovat k jiným opatřením než k uvalení vazby.

„Soud nejprve bude zkoumat, zda ten případ neodpovídá tomu, aby dotyčný například složil nějakou kauci – pak teprve nastoupí vazba,“ vysvětlil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).

„Takže konečně se dostáváme na úroveň evropských právních úprav, jak má vypadat vazební řízení,“dodal.

Náklady na soudní řízení by se měly snížit i díky využívání videokonferencí. Ubýt by tak mělo eskort vězňů. Podle Pospíšila by se také měla změnit praxe, kdy šéf resortu spravedlnosti může rozhodnout o propuštění z výkonu trestu.

„Kolem toho byly velké debaty, kdy v minulosti došlo k propuštění dotyčného, a aniž by Nejvyšší soud rozhodl o stížnosti pro porušení zákona, tak odsouzený uprchl a už jsme ho nikdy v České republice neviděli.“

„Já se domnívám, že o propuštění z výkonu trestu má rozhodnout soud, případně Nejvyšší soud, nikoliv politik,“ řekl ministr spravedlnosti.

Václava Marešová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme