Soudní spor bývalé náměstkyně ministra o 9 milionů bude pokračovat v červnu

Téměř osm a tři čtvrtě milionu korun nárokuje po státu někdejší náměstkyně ministra pro místní rozvoj Věra Jourová. Odškodnění se u soudu domáhá v souvislosti se svým stíháním v takzvané kauze Budišov. Před pěti lety si vyslechla obvinění z přijímání úplatku a strávila asi měsíc ve vazbě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudcovské kladívko | Foto: Comstock Images

Sumu, kterou Jourová požaduje, z větší části činí finanční zadostiučinění za nemajetkovou újmu. Pět milionů korun podle bývalé náměstkyně ministra představuje odškodné za nezákonnou vazbu a zásah do jejího rodinného života.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání u obvodního soudu pro Prahu 2 sledoval redaktor ČRo Martin Drtina

Ministerstvo spravedlnosti ale částku nechce vyplatit s tím, že o ní zažádala pozdě a vše je promlčené. V tomto případě je totiž promlčecí lhůta jen půlroční. Advokát Jourové Zdeněk Vlk s tím ale nesouhlasí:

„Spor se dnes vede jen o to, jestli zásah byl ukončen tím, že bylo doručeno usnesení o zastavení trestního stíhání nebo jestli se počítá okamžik, kdy útrapy poškozeného dále trvaly. To je zásadní právní spor mezi soudem a žalobou v této věci.“

Ačkoliv ještě nepadl žádný verdikt, už po dnešku je zřejmé, že v této otázce se soudkyně přikloní k názoru ministerstva spravedlnosti a námitce promlčení zřejmě vyhoví. Zbylé tři a tři čtvrtě milionu pak tvoří náhrada ušlé mzdy a výdaje na obhajobu.

Soudní jednání bude pokračovat v červnu

Jednání dnes bylo odročeno na konec června, ale advokát Vlk je přesvědčený, že případ u obvodního soudu rozhodně neskončí: „Nepochybuji o tom, že se odvolají obě dvě strany proti rozhodnutí, protože to zjevně směřuje k tomu, že značná část majetkových nároků je prokázána. Takže se určitě budou odvolávat obě dvě strany.“

Věra Jourová v minulosti čelila obvinění, že přijala od starosty Budišova Ladislava Péti dvoumilionový úplatek. Mělo jít o peníze za to, že prosadí přiznání dotace z evropských fondů na opravu budišovského zámku. V létě roku 2008 ale státní zastupitelství její stíhání zastavilo s tím, že se skutek nestal.

Jourová tak před soudem prokazuje, že vazbou a stíháním přišla o příjem z podnikání, kdy měla uzavřeny smlouvy s odměnou 550 eur za den, a o tento ušlý zisk stát žaluje.

Martin Drtina, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme