Soudní spor o chrám svatého Víta nekončí

Takřka dvacetiletý spor o to, komu patří chrám svatého Víta na Pražském hradě pokračuje. Kancelář prezidenta republiky se před dvěma týdny s vedením české katolické církve dohodla na společné správě katedrály a arcibiskup Dominik Duka garantoval stažení ústavní stížnosti kvůli vlastnictví chrámu, druhý účastník sporu se ale k této dohodě zatím nepřidal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katedrála sv. Víta | Foto: Miroslav Chnurik

Tím druhým stěžovatelem je Kolegiátní kapitula všech svatých na Hradě pražském. Radiožurnálu to potvrdil soudce z brněnského Ústavního soudu Vojen Güttler.

„První stěžovatel, tedy Metropolitní kapitula u svatého Víta v Praze, cestou svého nového právního zástupce vzala ústavní stížnost zpět. Druhý stěžovatel - Kolegiátní kapitula všech svatých na Hradě pražském - dosud podle evidence ústavního soudu ústavní stížnost zpět nevzal.“

„Čili ve vztahu k prvnímu stěžovateli by bylo řízení o ústavní stížnosti zastaveno. Ve vztahu k druhému stěžovateli ale ne. Ústavní soud ještě nějakou dobu vyčká, zda vezme Kolegiátní kapitula svou stížnost zpět," řekl Českému rozhlasu soudce.

Podle dobře informovaných zdrojů Českého rozhlasu právě zástupci Kolegiátní kapituly dál usilují o to, aby chrám svatého Víta patřil katolické církvi, nejde tedy o procesní chybu, ale o záměrný postup.

Pražský arcibiskup Dominik Duka nicméně tvrdí, že jde spíše o formalitu. A i kdyby chtěla Kolegiátní kapitula ve sporu kvůli vlastnictví katedrály pokračovat, nemohla by už podle něj usilovat o svatovítský chrám.

„V tomto případě by se jednalo o kostel Všech svatých,“ řekl Radiožurnálu arcibiskup.

K formálnímu ukončení sporu je podle zákona o Ústavnímu soudu ještě nutné, aby příslušný senát vydal usnesení o zastavení řízení.

Igor Maňour, Michaela Vetešková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme