Soudní tahanice místo vzdělání: AZ Smart dluží studentům několik milionů, dostanou peníze zpět?

Chtěli studovat, místo toho je čekají soudní tahanice. Firma AZ Smart roky nabízela mladým lidem pomaturitní vzdělávání, vloni na podzim ale ze dne na den skončila. Stovky studentů ze zaplaceného školného neviděly ani korunu. Firma ale tvrdí, že se do potíží nedostala vlastní vinou a případ se snaží vyřešit. Poškození se však chtějí bránit. Na případ jako první upozornila televize Prima.

Doporučujeme Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Materiály pro výuku češtiny pro ukrajinské uprchlíky nabídne školám i organizátorům jazykových kurzů pro běžence od středy zdarma nový webový portál Učebnice pro Ukrajinu | Zdroj: Fotobanka Pixabay

„Nastoupila jsem začátkem října loňského roku na pomaturitní studium jazyků a odborných předmětů do instituce AZ Smart, která měla pobočky po celé republice. Výuka měla trvat až do konce května,“ říká pro server iROZHLAS.cz dvacetiletá Anna, která za kurz zaplatila přes 20 tisíc korun.

Pomaturitní vzdělání hledaly u firmy AZ Smart stovky studentů, stejně také dcera Michaely Špachtové. „Dcera se přihlásila na obor medicína a vzala si angličtinu, aby měla status studenta. Zaplatili jsme 23 980 korun,“ vzpomíná.

Studenti ale nevěděli, že ministerstvo školství už v září zjistilo, že firma porušuje jednu z vyhlášek, a chtělo ji vyřadit ze seznamu vzdělávacích institucí. Pokud by se tak stalo, nemohl by AZ Smart jednoleté kurzy cizích jazyků dál nabízet.

Peníze náhle zmizely

Jenže koncem loňského listopadu se objevila podstatně dramatičtější zápletka příběhu, na jehož konci - alespoň zatím - jsou stovky studentů čekajících na vrácení peněz za studium. AZ Smart totiž před devíti měsíci studentům náhle oznámil, že po osmnáctiletém působení končí.

Ředitel a zároveň jeden ze dvou majitelů školy Martin Vaněk údajně spáchal sebevraždu, zněla jedna z verzí, proč škola ze dne na den zabouchla dveře. Záhy se však objevil další problém, to když se studenti začali zajímat o peníze, které vzdělávacímu centru zaplatili. 

Peníze (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Firma skončila kvůli tomu, že finanční prostředky potřebné pro provoz školy náhle chyběly. Ředitel je skladoval jinde než v sídle firmy. K tomuto místu měly neoprávněně přístup i jiné osoby. Domníváme se, že finanční prostředky byly po jeho smrti vybrány nebo zatajeny,“ popisuje pro server iROZHLAS.cz Aleš Kacl, který vystupuje jako mediální zástupce firmy AZ Smart.

„Podali jsme trestní oznámení na rodinu pana bývalého ředitele Vaňka. Šetření ještě běží,“ doplnil Kacl s tím, že ve firmě chybí několik milionů korun.

Ani po téměř roce AZ Smart nezná přesný počet studentů ani částku, kterou jim dluží. Poškozených ale může být podle Kacla několik stovek a dlužná částka se zřejmě bude počítat v jednotkách milionů.

Žaloby, trestní oznámení a návrh na insolvenci

Studenti a jejich rodiče zvažují právní kroky. Několik z nich už podalo žalobu k Obvodnímu soudu pro Prahu 1. „U soudu je podáno sedm žalob žáků AZ Smart. Ve směs jde v těchto věcech o zaplacení částky cca 20 tisíc korun,“ potvrdila serveru iROZHLAS.cz mluvčí soudu Alena Novotná. Dvěma žalobám už podle ní soud vyhověl, jednu zamítl a čtyři na verdikt ještě čekají.

Na firmu už někteří z poškozených podali koncem července také trestní oznámení. „Jsou dva možné postupy. Státní zástupkyně buď sezná, že nejde o podezření ze spáchání trestného činu, a založí to. Nebo shledá důvodné podezření ze spáchání trestného činu a postoupí to pražské policii,“ potvrdil minulý týden serveru iROZHLAS.cz mluvčí Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek.

Pražská policie se pak k případu firmy AZ Smart odmítla vyjádřit. „S ohledem na trestní řád i zákon o ochraně osobních údajů neposkytujeme informace v souvislosti s konkrétní fyzickou či právnickou osobou,“ odpověděla serveru iROZHLAS.cz policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Peníze možná dostanou až za několik let

Studenti a jejich rodiče také zvažují podání návrhu na insolvenci. Někteří z nich se ale domnívají, že své peníze už nikdy neuvidí. „Myslím, že jsme někomu asi zaplatili hezkou dovolenou,“ povzdechla si bývalá studentka Anna.

Jestli studenti dostanou peníze zpět, bude to v řádu několika let, odhaduje zástupce AZ Smartu Kacl. „Není to chyba školy, nedá se to urychlit,“ dodává. „Někdo by měl být potrestán, ubližuje se tady mladým lidem,“ uzavírá Špachtová.

Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme