Soudní znalec zapletený v případu Berka má zastavenou činnost

Soudní znalec Martin Jurenka má pozastavenou činnost. Už více než rok totiž čelí obvinění z účasti na zločinném spolčení v případu konkurzního soudce Jiřího Berky. Jurenka údajně vyráběl na zakázku zmanipulované posudky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudní síň

Soudní síň

Ministerstvo spravedlnosti požadovalo po předsedovi ústeckého krajského soudu Milanu Kohoutkovi, který Jurenku do funkce jmenoval, aby soudnímu znalci pozastavil funkci na celém území Ústeckého kraje.

Soudce dnes žádosti vyhověl. "Požádal jsem předsedy okresních soudů, aby do konečného vyřešené celé záležitosti, pokud to půjde, pan znalec nebyl pověřován novými případy," potvrdil Kohoutek. Zákaz platí do konce trestního řízení.

Ministerstvo spravedlnosti chtělo Jurenkovi pozastavit činnost již dříve, tuto pravomoc má však pouze soud. Podle Lidových novin a České televize se ministerstvo snažilo předsedu Krajského soudu Kohoutka přesvědčit, aby tak učinil.

Kohoutek se bránil tím, že zákon o znalcích a tlumočnících neuvádí trestní stíhání jako důvod pro odvolání znalce. V případě, že by Kohoutek Jurenkovi funkci nepozastavil, zvažoval prý ministr Pavel Němec i soudcovo odvolání.

Jurenka je společně s Berkou a dalšími společníky obviněn ze zločinného spolčení v souvislosti s podvodnými konkurzy na Krušnohorské strojírny a stavební podnik Ralsko. Jurenka prý zločincům pomáhal tím, že vydával zmanipulované posudky.

Berka byl loni obviněn za konkurz na Union banku a postupně přibývala další obvinění i společníci. Organizovaná skupina si vybrala podnik, na který Berka vyhlásil konkurz, a dosadil do něj vybraného správce. Tím se skupina dostávala k majetkům za stovky milionů korun, které pak pod cenou rozprodávala.

V květnu byl obviněn údajný organizátor podvodných konkurzů, prorektor soukromé Vysoké školy Karla Engliše v Brně Vladislav Větrovec. Koncem května přibylo obvinění severočeského kriminalisty Vlastimila Paroulka. Podle policie využil své pozice a přístupu k informačním systémům ve prospěch gangu.

V souvislosti s Berkovou kauzou policisté prověřují i náměstka bývalého vicepremiéra Petra Mareše Františka Kozla a sekčního šéfa Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Vladimíra Šišu.

Ivana Solničková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme