Soudních znalců v Česku ubývá, varuje komora. Odrazují je i nízké odměny

V Česku ubývá soudních znalců. Za posledních pět let jich odešlo na 2000 a průměrný věk těch, kteří zůstali, dosahuje 60 let, tvrdí komora. Odborníci odcházejí hlavně kvůli nízkým odměnám. Ministerstvo spravedlnosti v chystaném zákoně plánuje jejich zvýšení, podle komory to ale k zastavení odlivu nebude stačit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto)

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Špičkoví experti - stavaři nebo ekonomové - můžou za svou práci dostávat i statisíce korun. Neplatí to ale, pokud pracují pro soud. Znalecké odměny se počítají od 100 do 350 korun hrubého za hodinu.

„Za posledních 5 let registrujeme úbytek zhruba o 2000 znalců. Bývalo to zhruba 11 tisíc, teď je to 9. Pokud bude stávající stav přetrvávat více let, starší znalci nestihnout léty nabyté zkušenost předat, protože mladí uchazeči možná ani nebudou," upozornil předseda Komory soudních znalců Vladimír Vácha.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soudních znalců ubývá a stárnou. Od státní služby je prý odrazují hlavně nízké odměny, zjistila Evelyna Kulíšková

Situaci podle něj nejspíš nezmění ani plánované zvýšení odměn až na 500 korun za hodinu práce. Znalcům totiž vadí i to, že jejich práci kontroluje ministerstvo a soudy. Podle Váchy by měla mít komora větší pravomoc.

„Stát nemůže obsáhnout všech 50 oborů znalecké činnosti, aby byl adekvátním odborným filtrem pro jmenování znalce, pro jeho přezkušování a pro řešení problémů, které mohou se znaleckou činností nastat."

O větší pravomoc pro znalce žádala i Česká advokátní komora. Ministerstvo spravedlnosti ale ustupovat nehodlá. Ubývání znalců si je úřad vědom, přesto ale nechce, aby se komora podílela na jejich jmenování a přezkušování nebo posuzovala pochybení.

„Dohled nad znalci by navíc vždy částečně zůstal na příslušném ministerstvu, stejně jako je tomu například u advokátů nebo exekutorů,“ řekl Jakub Říman z ministerstva spravedlnosti. „Výroky o nesprávnosti znaleckých posudků mohou mít výrazné dopady na náhradu škody či do jednotlivých soudních řízení. Takovéto kompetence se stát opravdu nemůže vzdát,“ vysvětlil.

To se stalo třeba v souvislosti s případem lobbisty Romana Janouška, kdy kriminalisté obvinili znalce, který měl u soudu křivě svědčit v jeho prospěch.

Ministerstvo spravedlnosti chce také posílit roli svých přezkumných komisí nebo vydat manuál pro vypracování znaleckých posudků. Návrh by měla vláda dostat na stůl do konce měsíce. Nový zákon by pak měl platit od roku 2018.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme