Soudnictví má být v budoucnu rychlé, komfortní a transparentní

Efektivní, pružná, levnější a kvalifikovaná - taková má být podle ministerstva spravedlnosti česká justice. Priority připravované reformy představil dopoledne ministr Jiří Pospíšil společně s premiérem Mirkem Topolánkem (oba ODS).

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Pospíšil

Jiří Pospíšil | Zdroj: ČTK

Základní principy reformy shrnul premiér Topolánek takto: "První atribut je rychlost, rychlost celého řízení; druhý atribut je komfort, komfort pro občana, pro účastníka toho řízení; třetí atribut je transparence, to znamená průhlednost toho řízení."

Reforma je postavena například na elektronizaci justice nebo na zjednodušení a zefektivnění soudního řízení. Změnami projde i personální zázemí soudů.

Elektronizace justice má usnadnit přístup lidí k soudům, má také urychlit soudní řízení. "Občan bude moci, tak říkajíc z tepla svého domova, posílat mailem žaloby, bude moci se na internetu podívat na to, kdy bude probíhat jeho soudní jednání, bude moci tedy se soudní mocí komunikovat v zásadě kompletně elektronicky. K soudu samozřejmě bude muset dojít, pokud bude účastníkem řízení a pokud například jeho výpověď bude nutná pro dokazování," vysvětlil ministr spravedlnosti Pospíšil.

První fáze projektu elektronizace už začala - letos začaly fungovat například E-podatelny. Jakýmsi vrcholem elektronizace má být elektronický soudní spis - ten by měl začít fungovat ve druhé polovině tohoto volebního období. Předpisy mají být pro lidi bez právního vzdělání srozumitelnější. A soudní řízení má být co nejrychlejší.

K zefektivnění fungování soudů má přispět i personální audit, který se má zaměřit hlavně na administrativní pracovníky soudů. O velkém nárůstu počtu samotných soudců, ani o jeho snižování, ministerstvo nyní neuvažuje. Počítá však s tím, že by mělo přibýt vyšších soudních úředníků.

Výkonnost soudů mají zvýšit i takzvané minitýmy, které bude tvořit soudce, asistent, vyšší soudní úředník a asistentka. O tom, jestli ale budou tyto minitýmy využívány, mají podle Pospíšila rozhodovat předsedové soudů - nepůjde tedy o nějaké nařízení.

Marika Táborská, Martina Lustigová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme