Soudy budou moci řešit dluhy elektronicky

Takzvaný elektronický platební rozkaz chystá na dlužníky ministerstvo spravedlnosti. Soudy by v budoucnu mohly u takzvaných nesporných pohledávek bez jednání a dokazování vydávat platební rozkazy automaticky. Dlužníkovi by pak zbývalo buď podat proti rozhodnutí odpor, nebo zaplatit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Pospíšil

Jiří Pospíšil | Foto: Marián Vojtek

Soudy by už v příštím roce mohly urychlit vymáhání dluhů vydáním takzvaného elektronického platebního rozkazu. U takzvaných nesporných pohledávek by tak odpadlo zdlouhavé jednání a dokazování. Platební rozkazy by vydával počítač.

Dlužník by se přitom mohl proti takovému rozhodnutí bránit podáním odporu. Jak dál Radiožurnálu řekl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil z ODS, při této chystané novele občanského soudního řádu se inspiroval mimo jiné v sousedním Německu.

"Bude to fungovat tak, že věřitel, který dnes podává písemně žalobu soudu, bude moci klidně od počítače z domova vyplnit na internetu formulář, který od příštího roku najde na stránkách příslušného soudu, vyplní tam údaje o dlužníkovi, odešle tento formulář internetem na příslušný soud. Na soudě pak bude tento formulář elektronicky zpracován, bude vydán platební rozkaz a ten pak bude zaslán dlužníkovi," popsal proceduru Pospíšil.

Elektronický platební rozkaz by tak řízení podstatně urychlil. Zatímco nyní trvá vyřízení průměrně několik měsíců až půl roku, po zavedení elektronického platebního rozkazu by se podle Pospíšila zkrátilo zhruba na měsíc. Pokud ovšem dlužník pohledávku uzná a nepodá odpor.

Milan Kopp, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme