Soudy by měly preferovat střídavou péči o děti rozvedených rodičů

Soudy by mohly častěji svěřovat děti do péče obou rodičů. Tento postup podporuje ministerstvo spravedlnosti. Návrh, aby soudy vždy, pokud to není v přímém rozporu s právy dítěte, volily střídavou péči, budou mít poslanci na stole už v březnu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tatínek s dcerou a z kočičkou

Tatínek s dcerou a z kočičkou | Foto: Corbis

Novelu zákona o rodině, která by tuto zásadní změnu přinesla, připravil poslanec ODS Pavel Staněk. Argumentuje hlavně tím, že soudy často téměř automaticky svěřují po rozchodu rodičů děti do péče matce. Podle statistik se počet dětí, které rodiče vychovávají ve střídavé péči, rok od roku zvyšuje, stále ale číslo nepřekročilo pět procent.

Přehrát

00:00 / 00:00

Václava Vařeková o střídavé péči v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

„Myslím, že navrhovaná úprava usnadní řešení porozvodových vztahů, a to tak, že soudce bude mít na mysli primárně řešení ve střídavé péči, a teprve v případě, že nebudou splněny podmínky, zvolí výlučnou péči jednoho z rodičů “ vysvětluje poslanec Pavel Staněk.

Vysvětluje poslanec Pavel Staněk. Právě povinnost, aby soudci střídavou péči ukládali v téměř všech případech, se příliš nezamlouvá soudkyni okresního soudu v Kolíně Libuši Kantůrkové.

„V řadě případů se střídavá či společná výchova osvědčila, ale v řadě případů se mi rodiče vrací s novými návrhy a měníme střídavou nebo společnou výchovu. V praxi se zjistí, že to není odpovídající zájmu dítěte, rodiče nejsou schopni dohodnout se na výchovných postupech, takže pak měníme výchovu na jiný typ,“ uvádí svou zkušenost Kantůrková.

Podle ní by měli soudci sami nejlépe posoudit situaci obou rodičů a ne být svázaní tabulkami.

Zkušenosti rodičů se střídavou péčí jsou různé

Existují doslova ukázkové případy toho, jak rodiče spolupracují a děti, které vychovávají střídavě oba rodiče jsou spokojené. Problém ale může nastat v okamžiku, kdy se rodiče nejsou schopní domluvit. V takovém případě má dítě u každého z nich jiný režim. To je případ Michaely Korbelové, která svou devítiletou dceru vychovává v Praze střídavě se svým bývalým partnerem. V týdnu, kdy je u něj, ale o dceři nemá matka žádné informace.

„Nyní probíhá střídavá výchova tak, že týden o dceři nic nevíme, má blokovaný telefon (i otec). Jediná šance, kdy je možnost dceru vidět, je ráno u školy, nebo hned po škole, jinak není šance se s ní spojit, nevím co dělá,“ říká Korbelová.

Situaci řeší zatím marně. Zastánce střídavé péče Aleš Hodina ze sdružení Střídavka přiznává, že takové situace mohou nastat. V zájmu rodičů by ale mělo být, aby bylo dítě spokojené. Na druhou stranu ale podle něj není nic zvláštního na tom, že každý z rodičů chce dítě vychovávat po svém.

tatínek s dítětem | Foto: Vít Pohanka

„Chápu, že nechce, aby to bylo nějakým způsobem narušováno. Tím nechci říct, že by návštěvy nebo telefonáty druhého rodiče narušovaly, naopak. Pokud v tom ale druhý rodič brání, měly by zasáhnout orgány péče o dítě,“ domnívá se Hodina.

Poslanci by měli novelu, která má rozšířit užívání střídavé péče, řešit v březnu.

Václava Marešová, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme