Soudy Číňana za krádež tibetské vlajky nepotrestaly. Městský úřad posoudí, jestli šlo o přestupek

Soudy nepotrestají čínského kuchaře Tung Ťiang-čchinga za krádež tibetské vlajky během nedávné návštěvy čínského prezidenta v Praze. Případ v dnešním odvolacím řízení předal soud úřadu Prahy 6. Ten posoudí, jestli šlo o přestupek. Rozhodnutí je pravomocné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Číňan Tung Ťiang-čching musí za krádež tibetské vlajky zaplatit 15 tisíc korun, rozhodl soud | Foto: Filip Jandourek

Incident se stal na konci března, když Prahu navštívil čínský prezident Si Ťin-pching. Než projela kolona po Evropské třídě, přišel jednačtyřicetiletý Číňan k muži, který držel tibetskou vlajku, a podle kriminalistů mu ji vytrhl z ruky.

Tung Ťiang-čching tak sice způsobil sice škodu jen za 300 korun, policisté to ale přesto kvalifikovali jako trestný čin. Ukradl totiž věc, kterou měl u sebe někdo jiný.

Soud původně cizince trestním příkazem na pět let vyhostil. Číňan se ale odvolal a soudkyně musela nařídit hlavní líčení. Tam se hájil tím, že by vlajku demonstrantovi později vrátil a k jednání přišel s dohodou o narovnání s okradeným demonstrantem. Tu soudkyně ale odmítla.

„Vina byla jednoznačně prokázána. Obžalovaný uvedl, že vlajku vzal jen proto, aby neposkvrnila krásný svátek, kdy se sbližuje Česko s Čínou, a že ji chtěl vrátit. Tato část výpovědi je zcela nevěrohodná: vlajka byla nalezena u něj v tašce, neučinil žádný pokus o její vrácení a ani nevěděl, komu ji vzal," konstatovala v červnu soudkyně a uložila mu peněžitý trest ve výši 15 tisíc korun.

Proti tomu se Číňan odvolal. Městský soud mu nakonec dal za pravdu. Podle něj se nejednalo o trestný čin, případ tak byl předán úřadu městské části Praha 6, který posoudí, jestli šlo o přestupek.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme