Soudy jsou před zvýšením poplatků zavalené náporem žalob

Až trojnásobně dražší budou od čtvrtka některé typy sporů řešené před soudem. Řada firem i fyzických osob se proto rozhodla nesváry řešit ještě o prázdninách a zahltila soudy náporem žalob.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudní kladívko

Soudní kladívko | Foto: FBI

Meziroční nárůst počtu žalobních návrhů hlásí všechny Radiožurnálem oslovené soudy napříč všemi kraji. Nejhorší je pak situace na jižní Moravě a v severních Čechách, stoly v podatelnách se ale pod novými žalobami prohýbají i v Praze.

„Ten náš odborný aparát, administrativní aparát je neskutečně přetížený,“ posteskl si prezident Soudcovské unie a předseda žďárského okresního soudu Tomáš Lichovník. Léto prý patří k obdobím, kdy advokáti nebývají tolik aktivní. Letos je ale všechno jinak.

Přehrát

00:00 / 00:00

Brzké zdražení soudních poplatků vede věřitele ke zvýšenému podávání žalob ještě za původních pomínek, vysvětluje Martin Drtina

„V obrovské míře se vymáhají pohledávky relativně malé hodnoty, ale tam se to všechno vyplácí kvůli nákladům řízení. Protože ke každé tisícikoruně pohledávky je nějakých 8 tisíc korun nákladech řízení. Takže je velmi lukrativní žalovat prakticky cokoli.“

Návrhy nestíhají včas zapisovat ani na Obvodním soudu pro Prahu 8, kde leží dvě tisícovky nezpracovaných podání. I tam zaznamenali stoprocentní nárůst žalob oproti loňsku. Soudci to jednoznačně přičítají chystanému zdražování soudních poplatků.

Věřitelé jsou prý k dlužníkům méně shovívaví a dávají je k soudu už krátce po splatnosti pohledávky. Že větší počet žalob může činnost soudu přibrzdit, připouští místopředseda osmého pražského obvodního soudu Martin Slováček.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci před chystaným zdražením soudních poplatků mluvil v Ranním Radiožurnálu viceprezident soudcovské unie Tomáš Mottl

„To samozřejmě je pak všechno pomalejší. Pokud dramaticky naroste počet věcí, tak déle trvá, než je učiněn první úkon ve věci. Ať už tedy vydaný elektronický platební rozkaz, nebo je žalobce vyzván k zaplacení soudního poplatku. Pokud podá žalobu bez zaplacení soudního poplatku teď, tak se bude samozřejmě vyzývat i v září podle dřívějších předpisů, protože žaloba byla podána ještě před účinností novely.“

Ušetřit tak účastníci sporu mohou výrazně. Například u dluhu za 15 tisíc zaplatí ještě v srpnu na soudním poplatku za vydání elektronického platebního rozkazu 300 korun. Od září to bude minimálně 8 stovek. V případě, že soudce návrhu nevyhoví a nařídí ve věci jednání, poplatek vzroste ještě víc.

„Soudci by měli k tomu přistupovat úplně stejně. To znamená, že pokud jsou splněny podmínky, pokud mají za to, že je třeba vydat elektronický platební rozkaz, tak ho vydají, pokud ho vydat nebudou chtít, tak ho nevydají a pak soudní poplatek doměří,“ vysvětluje soudkyně Michaela Wenzlová.

V konečném důsledku pak vyšší poplatek zaplatí neúspěšná strana ve sporu, tedy většinou dlužník.

Milan Kopp, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme