Soudy musí odkládat přelíčení, stávkují zapisovatelky

Stávka od rána komplikuje také chod justice. Například v Ostravě dnes do práce nepřišlo více než dvě stě zapisovatelek okresního soudu. Trestní soudci jsou v jednacích síních sami a musí kauzy překládat na jiné termíny. Přelíčení nemá kdo zapisovat do protokolu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Okresní soud (ilustrační foto) | Foto: Tomáš Adamec

Reportérka Českého rozhlasu hlásí, že budova soudu je poloprázdná. Více než 200 zapisovatelek nepřišlo do práce a to výrazně ovlivňuje na dnešek naplánované procesy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Andrea Čánová popisuje situaci u ostravského soudu, kde stávkují zapisovatelky

Soudkyně Monika Zubková tak například musela odročit na příští rok případ vážné dopravní nehody, při které se srazilo osobní auto se sypačem.

„Hlavní líčení bez zapisovatelky nebo protokolující úřednice nemohou proběhnout. Nebudou provedena hlavní líčení a bude se muset stanovit nový termín,“ uvedla Zubková. Svědci, znalci i advokáti přišli k soudu zbytečně a samozřejmě dávali najevo roztrpčení.

Nestávkuje jen 18 zapisovatelek, které pracují na neodkladných kauzách, u nichž běží zákonné lhůty. Jde například o případy zločinců, kteří by mohli uprchnout nebo ovlivnit svědky. Bez komplikací mohou probíhat civilní spory jako například rozvody, při nichž soudci sami nahrávají přelíčení na diktafony.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Obvodní soud pro Prahu 1 se vypravil reportér Martin Drtina

Stávka se dotýká i pražských soudů. Připojili se k ní třeba zaměstnanci Obvodního soudu pro Prahu 1.

Už na vstupních dveřích visí informace ředitelky správy soudu, že provoz je dnes omezen a že všechna pánovaná projednávání trestních kauz jsou zrušena.

„Za zdejší soud se připojilo zhruba 85 lidí, jsou to převážně vedoucí kanceláří, přičemž chod soudu je zajištěn, protože je funkční podatelna. Zrovna tak je zajištěna přítomnost pracovnic vyššího podacího oddělení pro zápis předběžných opatření,“ řekla ředitelka soudu Zuzana Bohdanecká.

Sami soudci stejně jako státní zástupci nebo justiční stráž ze zákona stávkovat nemohou, podle reportéra Českého rozhlasu ale v budově panuje zmatek. Jedna z advokátek si například chtěla ověřit, jestli nečeká zbytečně, neměla ovšem kde, protože informační středisko soudu je uzamčené.

Andrea Brtníková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme