Soudy prvního stupně zůstanou vázány názorem vyšší instance, rozhodl ÚS

Soudy prvního stupně zůstanou i nadále vázány právním názorem vyšší instance. Vyplývá to z rozhodnutí Ústavního soudu (ÚS), který dnes zamítl návrh na zrušení sporného ustanovení trestního řádu. Návrh podal Obvodní soud pro Prahu 8. Podle něj je odstavec trestního řádu o vázanosti soudu prvního stupně právním názorem odvolacího soudu v rozporu s ústavou, která zakotvuje nezávislost soudce při výkonu jeho funkce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud v Brně

Ústavní soud v Brně | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Napadené ustanovení trestního řádu upravuje řízení u soudu prvního stupně po zrušení původního rozsudku. Stanoví, že soud, kterému byla vrácena věc k novému projednání a rozhodnutí, je vázán právním názorem, který vyslovil ve svém rozhodnutí odvolací soud, a je povinen provést úkony a doplnění, jejichž provedení odvolací soud nařídil.

Podle Obvodního soudu pro Prahu 8 je trestní řád v tomto bodě v rozporu s ústavou. „Kritika je založena na tom, že má-li být soudce nezávislý, musí se rozhodovat nezávisle a neměl by být vázán právními názory, se kterými odůvodněně nesouhlasí, neboť má být vázán jen zákonem,“ přibližuje mluvčí ÚS Miroslava Sedláčková.

ÚS ale návrh Obvodního soudu pro Prahu 8 zamítl, protože napadené ustanovení není podle něj v rozporu s ústavním zákonem. Poukázal také na to, že princip vázanosti soudu nižší instance právním názorem soudu vyšší instance je uznáván i v zahraničí, například v Rakousku či Německu.

„Jde o jeden ze zásadních principů trestního řízení a tuto zásadu považuje právní nauka i Ústavní soud za záruku realizace práva na spravedlivý proces. Naopak nerespektování právního názoru odvolacího soudu považuje za porušení principu dvojinstančnosti soudního rozhodování, což ve svém důsledku vede k porušení ústavního pořádku,“ uvádí ÚS v tiskové zprávě.

ÚS také upozornil, že nelze vyloučit, že odvolací soud překročí své pravomoci a nevhodně zasáhne do pravomoci soudu nalézacího. „Takový postup je nutno napravit cestou mimořádných opravných prostředků. Tyto nástroje jsou však plně v rukou účastníků řízení,“ píše ve zprávě ÚS.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme