Soudy řeší hlavně malou korupci, tvrdí Transparency International

Podle nevládní organizace Transparency International české soudy řeší zejména takzvanou malou korupci. Problémem jsou také chyby při povolování odposlechů a neadekvátní tresty. Říká to analýza soudních rozhodnutí vydaných v letech 2007 až 2009 ve věcech úplatkářských trestných činů, kterou organizace Transparency International zpracovala.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud, jednací síň (ilustrační foto)

Soud, jednací síň (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Hlavním cílem studie bylo zmapovat charakter souzené korupce a také zbořit mýtus, že v Česku se korupce k soudu vůbec nedostane. Ve Světě o jedné to řekla autorka studie Radka Pavlišová z Transparency International. Studie ale ukázala, že před soud se dostane hlavně malá korupce.

„My si myslíme, že ty složitější vazby se odhalovat nedaří, a pokud se daří, je problém s důkazy. S čímž souvisí ten náš druhý závěr, a to je problematika chyb při provádění odposlechů.“

Nařízení odposlechů bývá podle Pavlišové často nedostatečně odůvodněné, a nevyhovuje tak zákonným požadavkům ani judikatuře Ústavního soudu. "A jak jsme zmínili, vede to pak ke zproštění pachatelů právě té závažnější korupce.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Autorka studie Transparency International Radka Pavlišová byla hostem Světa o třetí

Podle studie Transparency International soudy navíc udělují za korupci neadekvátní sankce.

„My si myslíme, že by tresty měly být více diferencované, to znamená, že by měly více odrážet závažnost trestného činu. S tím, že pokud je trestný čin spáchán opravdu zavrženíhodným způsobem, jsou tam způsobeny velké škody, měla by to odrážet i sankce, například mnohem vyšší peněžitý trest,“ konstatovala autorka studie.

Předsedkyně Vládního výboru pro koordinaci boje s korupcí Karolína Peake tvrdí, že za dobu, kdy studie vznikala, došlo k vývoji legislativy.

„Já ve spolupráci s Transparency International chci požádat znovu o provedení navazující analýzy, tak abychom zjistili, jakým způsobem se legislativa vyvíjí; jestli zdárným směrem a nějakým zásadním způsobem se to odráží ve výsledcích nejen trestního řízení, ale i rozsudků,“ uvedla vicepremiérka a doplnila:

„I na základě té analýzy je už v tuhle chvíli vidět, že některé kroky, které podnikáme, například v souvislosti se strategií boje s korupcí, tedy zavedení účinné lítosti zpět do trestního řádu, zavedení korunního svědka. To jsou všechno prostředky pro odhalování té těžší korupce.“

mta, Rádio Česko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme