Soudy se zaměří pouze na zvláštní případy exekucí, odsouhlasila vláda

Pravidla exekucí se změní. Má to zajistit novela, kterou odsouhlasila vláda. Počítá s tím, že se sníží okruh pohledávek, o kterých by rozhodovaly jak soudy, tak také exekutoři. Soudům by tak mělo ubýt administrativy a budou se soustředit jen na zvláštní případy exekucí nebo na odvolání proti zabavení majetku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

exekuce bytu, ilustrační foto

Snahou vlády je také novelou upravit odměny exekutorů tak, aby v některých případech klesly náklady státu.

"Je-li oprávněným stát a exekuce je zastavena pro nemajetnost povinného, nemá exekutor nárok na úhradu nákladů exekuce oprávněným," vysvětlil premiér Petr Nečas, jakým způsobem vláda odměny upravila.

Ministr spravedlnosti premiéra doplnil: "Dosud soudy vykonávaly nemalou část administrativy pro exekutory, což platil daňový poplatník a zatěžovalo to soudy."

Zákon zároveň zachovává kontrolu nad exekutory, stejně jako možnost obrátit se na soudy v případě, kdy člověk bude exekuci pokládat za neoprávněnou.

"Dlužník, který bude mít pocit, že exekuce je proti němu nařízena neoprávněně, podává návrh na zastavení exekuce, exekuce je přerušena a soud musí celou věc posoudit," doplnil ministr Pospíšil.

Václava Marešová, Pavel Cyprich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme