Soudy si přehazují kauzu Kulínský, informuje Mladá fronta Dnes

Ke kauze Kulínský se vrací Mladá fronta Dnes. Jak píše, soudům se do případu zřejmě moc nechce. U spojených dálnic D5 a A6 chybí podle Práva parkoviště pro kamióny. Lidové noviny si včímají zadlužení domácností. Tisíce mladých studují školy, jaké nechtějí - a stát to platí, zjistily Hospodářské noviny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Do nevděčného případu Kulínský se zřejmě nechce žádnému soudu - píše Mladá fronta Dnes. Obvodní soud pro Prahu 1 překvapivě dospěl k závěru, že se Kulínského kauzou nemůže zabývat, protože je příliš rozsáhlá. Předsedkyně senátu už přitom měla spis sbormistra Bambini di Praga na stole a chystala líčení.

Zlomek kauzy už řešil soud v Hradci Králové a Bohumila Kulínského zprostil viny. Proč dávají pražští soudci od případu ruce pryč? Tvrdí, že když už v Hradci sepsali obžalobu a začali soudit, udělali chybu, že kauzu rozpůlili. Teď tedy bude na Vrchním soudu, aby určil, kam případ patří - píše Mladá fronta Dnes.

Česko čeká nový příval kamiónů. Stane se tak poté, co se tuzemská dálniční síť napojí na německou trasu A6. Jak upozorňuje deník Právo, při stavbě páteřní komunikace z východu na západ se vůbec neplánovaly odstavné parkovací plochy v příhraničí. Jediný sváteční den v Německu přitom dokáže na české straně způsobit i třiceti-kilometrovou kolonu, jak se ukázalo začátkem října.

Podle šéfa Ředitelství silnici a dálnic Petra Laušmana jsou do budoucna možná dvě řešení : Buď úprava stávajících ploch - na tu ale nejsou peníze, nebo částečná změna legislativy, která by umožnila vznik soukromých transcenter. V tomto ohledu by mohli pomoci podnikatelé. Obce u dálnice podobnou aktivitu nevylučují. Právo doplňuje, že s možností placeného stání do budoucna počítá například město Přimda nedaleko hranic.

Nadstandardní růst tuzemské ekonomiky, klesající míra nezaměstnanosti a zvyšování platů umožňují českým domácnostem čím dál víc žít na dluh. Podle Lidových novin se ale kromě výše zadlužení zvyšuje i rozsah prověřování uchazečů o úvěr, leasing nebo půjčku.

Jen registry pod správou společnosti CCB prověřily téměř dva milióny dotazů od finančních ústavů. Dalších jeden a čtvrt miliónu jich vznesly na platební morálku klientů členové sdružení Solus, kteří vedou registr neplatičů. Systémy tak umožňují rychlejší poskytnutí půjček, které se prudce zvyšují. Pomáhají tomu, aby se banky vyvarovaly největších problémů. Klienti s dobrou úvěrovou minulostí pak mohou získat výhodnější podmínky. Tolik Lidové noviny.

Už na základní škole snil Jan Vostřel o tom, že bude psychologem. Sen se mu rozplynul ve chvíli, kdy se na obor psychologie opakovaně nedostal. Udělal proto přijímačky na filozofii a během studia se pokoušel opět uspět v testech na vybranou školu. Hospodářským novinám se pětadvacetiletý student přiznal, že na filozofii vydržel jenom rok. Byl tam pouze proto, aby se nemusel hlásit na úřad práce a měl studentské výhody.

Takzvané "ulejvání" na vysoké škole, kterou předem studenti nechtěli studovat, je česká specialita. Na rozdíl třeba od Američanů, kteří roky mezi střední a vysokou školou tráví cestováním nebo studiem jazyků, si čeští studenti vyberou raději méně oblíbený obor a přežívají roky na škole, na kterou od začátku nechtěli.

V prvních ročnících je takových lidí 15 až 20 procent. Státní pokladnu to ročně stojí až miliardu korun. Jak informují Hospodářské noviny, nejméně odpadlíků je na právnických, lékařských a uměleckých školách. Nejvíc pak na pedagogických, zemědělských a ekonomických oborech.

Naděžda Hávová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme