Soudy v severních Čechách jsou podle ministra Pospíšila v krizi

Až 60 tisíc nevyřešených případů leží na soudech v severních Čechách. Prohlásil to ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil s tím, že situaci je nutné rychle řešit. Nejčastěji jde o kauzy, které už se projednávají řadu let a soudy je stále nejsou schopné dotáhnout do konce. Personálně totiž stačí přibližně jen na nově otevírané případy a ty staré prostě nemá kdo řešit. Podle Pospíšila je situace v kraji doslova "krizová". Ministr proto chce, aby se v regionu zvedl dočasně počet soudců o více než 50.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Pospíšil | Foto: Marián Vojtek

Na severní Čechy dokonce připadá 70 procent ze všech nevyřešených trestních kauz. Jedna z nich se stala doslova historickou. Jedná se o případ Lukáše Patery, který se u okresního soudu v Ústí nad Labem řeší už 15 let. V době, kdy mu byly 3 roky, se po rozvodu rodičů začal řešit klasický problém, u kterého rodiče bude syn bydlet a kdo bude platit alimenty. Letos bylo Lukášovi už 18 let, ale řízení stále není u konce. Část viny nicméně nesou i rodiče, kteří se neustále proti rozhodnutím soudu odvolávali.

Podle údajů ministerstva spravedlnosti by podobným průtahům a vyřešení nedostatku soudců v regionu mohlo pomoci dočasné navýšení jejich počtu. Soudci by podle ministra Pospíšila měli v kraji působit většinou tři roky. "Hovořím-li o 50 až 55 soudcích, pak jde o celkový počet nových soudců, kteří by měli přijít na sever Čech. Z toho 21 by tam mělo zůstat dlouhodobě a 34 by tam mělo být pouze na dobu určitou, tedy tří let, než zlikvidujeme nedodělky. Poté bychom je umístili k soudům, kde se aktuálně uvolní místo," vyjádřil se Pospíšil.

Příčinou problémů je podle Pospíšila údajně vývoj v 90. letech, kdy soudci v kraji hromadně odcházeli do advokacie a na soudech se hromadily nevyřešené případy. V těchto letech na některých soudech pracovala dokonce jen čtvrtina plánovaného stavu.

Někteří soudci ale návrh ministra Pospíšila považují za krátkodobé řešení. Z dlouhodobého měřítka upozorňují na jiné problémy. Komplikovaná situace se podle nich netýká pouze severních Čech. Podle prezidenta Soudcovské unie Jaromíra Jirsy je nutné se zaměřit hlavně na administrativu kolem samotných soudních řízení. Soudce si totiž v současnosti musí vyřizovat v podstatě všechno sám.

"Včetně vyměřování soudního poplatku, shánění svědků, shánění přísedící, domluvy se soudními znalci, pátrání po pobytu nezvěstných osob. To jsou všechno činnosti, které může vyřídit nikoli soudce za svůj velice slušný plat, ale zdatnější zapisovatelka či případně nějaký odborný justiční pracovník," myslí si Jirsa.

Právě proto je podle něj nutné soustředit se hlavně na vyšší odborné pracovníky - vyšší soudní úředníky, čekatele nebo asistenty soudců.

Veronika Malá, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme