Soudy zřejmě budou řešit stovky žalob policistů kvůli neplaceným přesčasům

Až stovky nových žalob budou nejspíš řešit soudy kvůli neoprávněným přesčasům, které policisté a další příslušníci bezpečnostních složek musí odsloužit zdarma. Ročně jich je až 150 hodin. O tom, že je ale vedení policie často zneužívá jako řešení nedostatku lidí, teď rozhodl Nejvyšší správní soud.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie, policejní auto (ilustrační foto)

Policie, policejní auto (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Nejvyšší správní soud dal za pravdu několika policistům, kterým se nelíbilo, že za odpracovaných 150 přesčasových hodin nedostali zaplaceno. Další žaloby policistů nejspíš budou v brzké době následovat.

„V tuto chvíli jsme připraveni pokračovat v těchto soudních řízeních, pokud služební funkcionáři nezačnou tento nález Nejvyššího správního soudu, respektive rozhodnutí krajského soudu, respektovat,“ řekl dnes předseda Unie bezpečnostních sborů Zdeněk Buřič.

Podle policistů přitom nejde jen o peníze, o které přicházejí za zdarma odsloužené hodiny, ale také o výši odchodného a výsluh, které se vypočítávají z platu. Počet lidí, kteří se budou zpětně domáhat zaplacení ušlé mzdy, může jít podle Unie bezpečnostních složek až do desítek tisíců.

Přesčasy jen v důležitém zájmu služby

Policie má možnost nařídit svým lidem neplacené přesčasy, ale pouze v případě, že jde o takzvaný důležitý zájem služby, jak stojí v zákoně. Jenže tím podle Nejvyššího správního soudu rozhodně není situace, kdy odsloužené přesčasy de facto nahrazují personální nedostatek na útvarech. To je přitom podle soudu nejčastější případ, kdy policie k nařizování přesčasů zdarma sahá.

V pořádku jsou přesčasy při nejrůznějších mimořádných situacích, například při návštěvách hlav států, při konání velkých kongresů nebo při povodních. Anebo také v případě náhlého onemocnění jiného policisty. Ve všech těchto případech bezpečnostní složky prý s přesčasy zdarma problém nemají.

Přehrát

00:00 / 00:00

Téma policejních přesčasů sledují reportéři Radiožurnálu Veronika Neprašová a Petr Medek

Policejní prezidium a ministerstvo vnitra na rozsudek zatím nechtějí příliš reagovat, neboť ho nemají v písemné podobě, a neznají tak všechny podrobnosti. Připouštějí, že přesčasy se nemají zneužívat, soudní verdikt je ale podle nich verdiktem v konkrétním případu konkrétního policisty, a nelze ho tedy brát jako precedens.

Policejní prezident Martin Červíček zároveň představil změny u policie pro příští rok. V přímém výkonu služby, tedy v ulicích, bude o 300 policistů víc, počet policistů na řídících postech by se měl snížit o pětinu. To by mělo znamenat, že přesčasy nebude třeba tolik využívat.

Počet policistů v terénu v příštím roce přibude, na vedoucích pozicích se má snížit

Číst článek

Petr Medek, Tereza Janouškovcová Bartůňková, mta, Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme