Souhlas s léčbou dítěte postačí od podzimu opět jen od jednoho z rodičů

Lékařům by od podzimu měl stačit souhlas pouze jednoho z rodičů s léčbou dítěte. Ministr zdravotnictví Leoš Heger chystá novelu zákona, který začal platit teprve na začátku dubna. Chce zrušit rozhodování obou rodičů s léčbou dětí u vybraných výkonů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ordinace dětských lékařů | Foto: Marián Vojtek

Ministerstvo očekává, že novela bude přijata bez potíží a může začít platit hned od podzimu. Její součástí je také posílení práv nezletilých pacientů ve věku 15 až 18 let.

„Námi připravený návrh počítá s tím, že dojde k určité úpravě i u nezletilých pacientů starších 15 let,“ potvrdil náměstek ministerstva zdravotnictví pro legislativu Martin Plíšek a doplnil:

Přehrát

00:00 / 00:00

Náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek a viceprezident České lékařské komory Zdeněk Mrozek mluvili o chystané novele zákona

„Od 15 do 18 let si pacient bude moci o zdravotní péči rozhodovat sám v případě, že s tím rodič obecně vysloví souhlas. Rodič si samozřejmě může vyhradit, že má být následně lékařem informován o některých zdravotních úkonech,“ řekl Plíšek.

Od 1. dubna nemohou nemocnice provádět u dětí žádnou plánovanou operaci, pokud není bezprostředně nutná pro záchranu života, dokud nezískají souhlas obou rodičů. Povinnost zavedl nový zákon o zdravotních službách. Před prvním dubnem zdravotníkům stačil názor jen jednoho z rodičů.

Komplikace a nejasnosti

Česká lékařská komora uvedla, že nové nařízení nepřineslo pacientům žádný prospěch a lékaře staví do neřešitelných situací. Rychlou reakci ministerstva vnímá viceprezident České lékařské komory Zdeněk Mrozek jako vstřícný krok, podle něj je ale škoda, že více nenaslouchalo kritickým názorům ještě předtím, než zákon poslalo do sněmovny.

Hlavním problémem stávající úpravy zákona podle Plíška bylo, že v praxi nepanovala shoda, co přesně se rozumí závažnými výkony, které dlouhodobě negativně ovlivňují zdravotní stav dětí. Výsledkem je, že stomatologové z obavy před právním postihem například nechtějí trhat zuby při rovnání chrupu.

„My jsme to ustanovení a jeho aplikaci v praxi analyzovali a konstatovali jsme, že zdravotní sytém tu skutečně není od toho, aby řešil případné spory mezi rodiči vzájemně a rodiči a dětmi, k tomu tady máme systém sociálně-právní ochrany dětí, máme zde soudní systém. Takže jsme skutečně uznali, že zdravotní systém nemá řešit tyto rozdílné názory a má řešit hlavně kvalitní a dostupnou zdravotní péči ve vztahu k dětským pacientům,“ myslí si Plíšek.

Stomatologická klinika Fakultní nemocnice v Plzni - 3D rentgen | Foto: ČRo Plzeň

Až do podzimu se lékaři musí řídit současným nařízením. Problematické případy se ovšem podle Plíška nevyskytují plošně. Řešit je pak musí soud.

„Já si myslím, že tady skutečně dochází k některým novým právům a zároveň povinnostem na straně lékařů i pacientů. Je potřeba, aby se ten systém usadil. Já si myslím, že – teď použiji slova pana ministra – rozumný výklad toho zákona by neměl být dán do konfrontace s prací lékařů i s právy pacientů,“ uvedl.

Naopak Mrozek si nemyslí, že by se pochybnosti objevovaly jen v jednotlivých případech. Dodává, že zákon má přesné znění a neexistuje jeho rozumný, případně nerozumný výklad. Radil by proto lékařům opatrnost.

„Doporučuji skutečně poslouchat výklad právníků, ministerstvo zákon navrhlo, ministerstvo dalo zákon do parlamentu, ale ministerstvo už nemůže být vykladatelem zákona. V podstatě jestli zákon dodržuji, nebo ne bude rozhodovat soud, nikoliv ministerstvo,“ vysvětlil.

Kristina Winklerová, Pavla Firbacherová, Kateřina Kozmová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme