Úhrnný trest pro exředitele Dbalého: za tunelování nemocnice stráví za mřížemi 10 let

Někdejší ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý, toho času vězeň ruzyňské káznice, se dočkal trestu i v další části své korupční kauzy. Tentokrát trestu úhrnného. Vrchní soud v Praze jej za tunelování státního špitálu poslal na 10 let do vězení. A současně mu uložil propadnutí veškerého majetku.

Praha (Aktualizováno: 17:07 17. 6. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý u Městského soudu v Praze, 23. dubna 2018.

Vladimír Dbalý. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Jde o dlouho očekávaný verdikt. První rozsudek nad Vladimírem Dbalým a spol. padl už v září 2018, soudkyně Městského soudu v Praze Silvie Slepičková ovšem jeho textovou podobu, která má 514 stran, sepisovala 18 měsíců (proč, se dočtete ZDE).

Exředitel Homolky Dbalý nastoupil do ruzyňské věznice. Odpykat si má sedm let za korupci

Číst článek

Odvolací soud ve čtvrtek uzavřel i tuto větev případu, která zahrnovala zmanipulování zakázek na digitalizaci chorobopisů a nákup Leksellova gama nože: vedle Dbalého potrestal i jeho někdejšího náměstka Michala Toběrného, exúředníka Pavla Kocourka či manažery Tomáše Kadlece, Josefa Veselého, Petra Kutila a Jozefa Kálavského. Mají si odpykat trest ve výši od 3,5 až do šesti let vězení. A k tomu zaplatit pokuty v rozmezí od 60 tisíc až po pět milionu korun.

A co víc: soud jim uložil, aby uhradili více než stomilionovou škodu, kterou způsobili nemocnici. 

„Bylo zajištěno a provedeno nevídané množství důkazů,“ odůvodnil verdikt soudu předseda odvolacího soudu Luboš Vrba. „Deník, považovaný za korunu důkazů, byl jen jedním z nich. Sám o sobě by neobstál,“ dodal.

Deník? Koruna důkazů

Totiž: Vladimíra Dbalého i v této větvi případu usvědčil především deník, který si o své manažerské misi vedl. Jak je z elektronického diáře zjevné, zapisoval si detaily pracovních schůzek, bujarých večírků i rodinných sešlostí.

Svou obhajobu postavil na tom, že Director's diary – jak dokument v počítači pojmenoval – není deníkem, ale podkladem pro literární fikci, kterou chtěl vydat jako knihu. A že slangový anglický výraz moo, s nímž v deníku operoval, neoznačoval peníze, nýbrž že šlo o zkratku Mýty Od Ostatních. U soudu ovšem s takovou interpretací narazil... 

Podle soudce Vrby policie vyvinula „neskutečné úsilí“ při vyhledávání souvislostí mezi zápisky a realitou. „Byl tak stanoven skutkový děj, o němž ani odvolací soud nemá pochybností,“ doplnil.

Rozsudek nad bílou mafií písmem: Náhlé zbohatnutí, nulová sebereflexe a vlivný právník jako poslíček

Číst článek

Obhajoba to i po vyřčení verdiktu viděla jinak. „Pochybnosti, které jsem nastínil v odvolání, stále přetrvávají,“ reagoval Vlastimil Rampula, obhájce Pavla Kocourka. Samotný Dbalý si trest vyslechnout nepřišel, na lavici obžalovaných usedli pouze tři ze sedmi souzených.

Státní zástupce Zdeněk Matula vnímá čtvrteční rozsudek jako důležité vyvrcholení kauzy Dbalý a spol. Výši trestu pro exředitele nemocnice, tedy devítileté vězení, považuje za odpovídající. „Za nejvýznamnější ale považuji trest propadnutí majetku, neboť takovýchto trestů není mnoho,“ připomněl Matula.

Maximálně 12 let vězení

Podle Městského soudu v Praze si měl exředitel odpykat původně devět let vězení. Dbalý se proti rozsudku odvolal, stejně jako zbývajících šest obžalovaných, jimž soud rozdal čtyřleté až osmileté tresty odnětí svobody a také citelné tresty peněžité.

Dbalý si od počátku letošního června odpykává za mřížemi sedmiletý trest z jiné části korupční kauzy, která se týkala tří dalších nemocničních zakázek. Čtvrteční verdikt Vrchního soudu v Praze ale oba tresty scelil v desetileté vězení. Nicméně ani tato výše trestu nemusí být konečná.

Dbalý čelí ještě dalšímu stíhání, jež souvisí například s dodávkou pro pracoviště navigované chirurgie. V českém právním řádu se tresty nesčítají, justice tak může Dbalého potrestat maximálně 12 lety odnětí svobody.

Kauza Homole

  • Kauzu Nemocnice Na Homolce policie rozdělila na tři okruhy. První se týkal digitalizace chorobopisů za 146 milionů korun a nákupu gama nože za 140 milionů korun, z něhož se již u soudu zpovídá Dbalý a dalších šest lidí. Do Dbalého kapsy mělo jít 28 milionu korun.
  • Druhá část kauzy se týká poradenských zakázek. Policie kvůli nim vedle exšéfa Homolky obžalovala advokáta Davida Michala či účetní Emilii Bialešovou a další tři lidi. Obžalovaní si mezi sebou údajně předali úplatky v celkové výši přes deset milionů korun a nemocnici způsobili škodu 50 milionů korun.
  • Dbalého a další čtyři lidi policisté ve třetí větvi kauzy obvinili v únoru 2016. Případ se týká tří okruhů veřejných zakázek. Jedním z nich jsou poradenské služby, druhým dodávka pro pracoviště navigované chirurgie a třetí poskytování správy a vývoje aplikací.

rak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme