Soukromá lékárna chce po krajích odškodné 120 milionů korun

Až 120 milionů korun bude chtít po krajích řetězec lékáren Dr. Max. Odškodnění se soukromá firma domáhá kvůli tomu, že v roce 2009 kraje proplácely lidem třicetikorunové položky za recept, ale jen ve svých krajských zařízeních. Tím tak měly poškodit jiné soukromé lékárny. O první z několika žalob na náhradu škody dnes bude rozhodovat jihočeský krajský soud.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lékárna, zimní sortiment | Foto: Eva Odstrčilová

Jihočeský kraj si firma Česká lékárna, která provozuje řetězec Dr. Max, vybrala proto, že zdejší soudy řeší případy nejrychleji v celé zemi. A aby vše bylo ještě rychlejší, firma zažalovala jen část z údajné škody způsobené jihočeským krajem.

Dnes se tak hraje zatím jen o 340 tisíc korun. Celkem firma bude chtít po všech krajích 120 milionů. Tato suma má odpovídat čtyřem milionům receptů, u kterých lékárna platila třicetikorunové regulační poplatky ze svého, aby tak vyrovnala podmínky s krajskými lékárnami. Výsledek prvního soudního sporu ale napoví, jakou šanci má firma uspět i u dalších soudů v zemi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soukromá lékárna žaluje kraje kvůli regulačním poplatkům. Podrobnosti zjišťoval reportér Radiožurnálu Petr Sehnoutka.

"Vycházíme z toho, že jsme museli narovnat pokřivený trh tím, že jsme kompenzovali poplatky stejně jako krajské lékárny. To znamená, že jsme na každý recept museli z vlastního také vynaložit třicet korun, které bychom byli bývali nemuseli vynaložit. To znamená, že škoda se koncipuje součtem všech třicetikorunových poplatků vydaných za to relevantní období," vysvětluje výpočet škod právní zástupce České lékárny Vlastislav Kusák.

Kraje, které Radiožurnál v této věci oslovil, ale považují požadavky soukromé firmy za přehnané a nereálné. „Jihočeský kraj je přesvědčen, že při poskytování daru svým občanům postupoval v souladu se zákonem,“ říká například náměstkyně jihočeského hejtmana Ivana Stráská..

„Síť nemocničních lékáren v Jihočeském kraji je omezena a nepokrývá ani všechna okresní města. Pochybuji, že Česká lékárna je schopna objektivně prokázat škodu,“ dodává.

Podobně se vyjádřil i Středočeský kraj. Česká lékárna se ale v žalobách o náhradu škody bude opírat o čerstvý rozsudek pražského vrchního soudu. Ten říká, že kraj se zvýhodňováním svých lékáren dopustil nekalé soutěže a porušil tak zákon. Soukromá lékárna podala žalobu už v roce 2009. A i když mezitím kraje přestaly regulační poplatky proplácet, soudy v jejím případě rozhodly až nyní.

Recepty a léky byly prezentovány na tiskové konferenci, kterou uspořádalo vedení kyjovské nemocnice | Foto: ČTK/AP

„Cílem této první žaloby mělo být dosažení soudního rozhodnutí, které potvrdí, že jednání středočeského kraje je protiprávní. A že ty darovací smlouvy a kompenzování poplatků jsou v rozporu s hospodářskou soutěží, což soud potvrdil jak v první, tak i v druhé instanci,“ říká právní zástupce České lékárny Vlastislav Kusák.

Žalovaným byl v tomto prvním případě, kdy ještě nešlo o náhradu škody, pro změnu Středočeský kraj. Firma ho vybrala proto, že proti regulačním poplatkům tehdy nejvíc brojil právě jeho hejtman David Rath.

Rozsudek pražského vrchního soudu v neprospěch kraje je pravomocný, kraj chce ale podle svého vyjádření pro Český rozhlas proti němu podat dovolání.

Petr Sehnoutka, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme